Artykuł sponsorowany

Wysłodziny browarniane – wszystko, co warto wiedzieć

 Wysłodziny browarniane – wszystko, co warto wiedzieć

Jeszcze kiedyś wysłodziny browarniane powstające w masowych ilościach podczas procesu produkcyjnego piwa stanowiły spory problem dla browarów. Przechowywane w pryzmach, ze względu na dużą zawartość wody szybko psuły się i pleśniały, co generowało nieprzyjemny zapach. Jednak problem ten został rozwiązany, dzięki odkryciu, jak doskonałe właściwości mają wysłodziny i możliwości różnorodnego wykorzystania. Co warto o nich wiedzieć?

Przydatny odpad, czyli wysłodziny browarniane

Aby zrozumieć, dlaczego wysłodziny browarniane cieszą się tak dużą popularnością w rolnictwie oraz innych branżach, trzeba przybliżyć, czym tak właściwie są, a także jakie mają właściwości i zastosowanie.

Tak więc zaczynając od początku – wysłodziny browarniane, występujące także pod nazwą młóto browarniane, są produktem ubocznym procesu warzenia piwa. Jest to biomasa, a więc materiał w pełni naturalny i ekologiczny, który można w efektywny sposób wykorzystać po raz kolejny. Ponadto wysłodziny są bogate w rozmaite witaminy oraz inne składniki odżywcze. To wszystko sprawiło, że chociaż pierwotnie stanowiły kłopotliwy odpad, którego przechowywanie i utylizacja stanowiły problem, obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Produkcja i przetwarzanie wysłodzin

Jak już zostało wspomniane, powstawanie wysłodzin browarnianych jest ściśle związane z procesem warzenia piwa, gdyż stanowi jeden z jego pierwszych etapów. Jeszcze zanim przejdzie się do warzenia piwa, pracownicy browarów w pierwszej kolejności przygotowują tzw. zacier. Są to ziarna zbóż, a najczęściej jęczmienia, które zostały poddane prażeniu i śrutowaniu. Powstały w ten sposób zacier umieszcza się w specjalnych zbiornikach – kadziach lub beczkach, a następnie zalewa wodą i podgrzewa. Wysoka temperatura powoduje wytworzenie się brzeczki piwnej określanej jako ekstrakt słodu. Jest to składnik stanowiący podstawę dalszych etapów warzenia piwa. Natomiast po przefiltrowaniu płynnego ekstraktu w zbiorniku pozostają składniki, które nie uległy rozpuszczeniu i są zbędne w dalszym procesie, a więc stanowią odpad – to właśnie wysłodziny browarniane.

Największa produkcja młóta ma miejsce wiosną oraz latem – wtedy w obrocie znaleźć można przede wszystkim wysłodziny świeże. Jednak zapotrzebowanie na produkt występuje przez cały rok, szczególnie wśród rolników, którzy zimą muszą jeszcze bardziej dbać o dietę zwierząt. Trzeba też podkreślić, że świeże młóto jest problematyczne, ponieważ ze względu na dużą zawartość wody ma przydatność zaledwie przez parę dni, a więc chcąc uniknąć popsucia, musi być spożytkowane od razu. Dlatego, aby móc korzystać z wysłodzin również poza sezonem są one przetwarzane na różne sposoby. Wśród najpopularniejszych metod wymienia się suszenie, które pozwala zachować większość właściwości świeżego młóta, oraz kiszenie, tutaj jednak dochodzi do pomniejszenia zawartości białka w suchej masie.

Młóto browarniane – skład i właściwości

Wysłodziny browarniane nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Jak już zostało wspomniane, dzięki temu, że są pochodzenia naturalnego, mają doskonałe właściwości i wiele zalet. Wysokiej jakości młóto od dystrybutora DOMINO z Żywca to aż około: 35% białka, 15% błonnika, 7% tłuszczów oraz 5% składników mineralnych. Oprócz tego są bogate w niezbędne do prawidłowego rozwoju witaminy m.in. A, E, B1, B2, B4 i B5, a także zawierają fosfor, wapń i magnez. Dostarczają również mikroelementów, takich jak: chrom, mangan, cynk, miedź, jod czy selen.

A co to oznacza w praktyce? W przypadku, gdy wysłodziny wykorzystywane są jako pasza, zdecydowanie najważniejszą kwestią jest to, że zawarte w nich białko nie jest trawione w żwaczu, a dopiero w jelitach zwierząt, co gwarantuje lepszą przyswajalność. Z kolei włókno surowe, działa podobne jak błonnik w diecie człowieka – zapewnia sprawną pracę układu pokarmowego, normuje metabolizm i ułatwia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Dodatkowo w przypadku bydła, które karmione jest młótem, nie tylko zwiększa się produkcja mleka, ale też poprawiają się jego właściwości. Stosowanie tego dodatku do paszy ​​pozwala również na szybszy przyrost masy ciała. Natomiast jak nietrudno się domyślić, dzięki bogactwu składników odżywczych, w branży ogrodniczej i rolniczej wysłodziny stanowią doskonały nawóz.

Zastosowanie wysłodzin browarnianych

Chociaż wysłodziny browarnicze to odpad, ze względu na bardzo dobre właściwości, ich zastosowanie jest bardzo różnorodne. Najczęściej wykorzystywane są przez hodowców bydła, trzody chlewnej lub innych zwierząt gospodarskich, jako pełnowartościowe dopełnienie diety. Jednak równie chętnie stosowane są w branży ogrodniczej do produkcji ekologicznych nawozów oraz podłoża do uprawy np. różnych gatunków grzybów. Oprócz tego, jako biomasa, mogą być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w biogazowniach.

Opracowanie:
Wieprz, Żywiecka 95
tel. 33 860 08 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz