Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny, leczenie

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny, leczenie
Długie, lśniące i zadbane włosy dla większości pań są symbolem kobiecości. Niestety, coraz więcej kobiet zmaga się z problemem nadmiernego wypadania włosów, a nawet - łysieniem. Zauważyłaś, że na twojej szczotce pojawia się coraz więcej kosmyków? Zacznij działać! Dowiedz się, co może być przyczyną wypadania włosów u kobiet. Przeczytaj, jakie badania wykonać. Sprawdź, co zrobić, by zatrzymać wypadanie włosów i odzyskać bujną czuprynę.

Co wpływa na wypadanie włosów u kobiet?

Dlaczego włosy u pań wypadają? Jedną z przyczyn, którą bardzo łatwo wyeliminować, jest ich nieodpowiednia pielęgnacja. Zbyt częste farbowanie (a przede wszystkim rozjaśnianie), prostowanie czy mocne spinanie gumkami może osłabić włosy i sprawić, że zaczną wypadać. Za przerzedzenie kosmyków mogą być również odpowiedzialne źle dobrane kosmetyki.

Włosy u kobiet mogą wypadać również z przyczyn hormonalnych. Spadek estrogenów po ciąży, odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych czy w trakcie menopauzy może powodować osłabienie kosmyków. Zaburzenia pracy tarczycy - zarówno niedoczynność, jak i nadczynność - również mogą się do tego przyczyniać. Inne choroby powodujące wypadanie włosów to m.in. choroby skóry głowy, takie jak grzybica czy liszaj płaski.

Czasem kosmyki mogą wypadać z powodu nadmiernego stresu. Jeśli przeżywasz poważne problemy, możesz tracić więcej włosów, niż zwykle. Ten stan może utrzymywać się nawet przez 3 miesiące, jednak jest odwracalny.

Inną przyczyną łysienia u kobiet jest zła dieta. Niedobór żelaza i witamin powoduje, że nasze włosy, paznokcie oraz skóra stają się osłabione, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja, np. produktami z apteki.

Łysienie androgenowe u kobiet

Włosy u kobiet mogą również wypadać z przyczyn genetycznych. U pań coraz częściej diagnozuje się tzw. łysienie androgenowe. Jest ono spowodowane przez męskie hormony - androgeny - i bywa również określane jako łysienie typu męskiego. U kobiet, które zmagają się z nim przed okresem przekwitania, jego główną przyczyną są czynniki genetyczne. 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Z kolei w okresie menopauzy za czynnik sprawczy wskazuje się spadek poziomu estrogenów. Dodatkową rolę przypisuje się również hormonowi o nazwie dihydrotestosteron, który stymuluje wzrost włosów w okolicy twarzy, a hamuje ich przyrost w obrębie owłosionej skóry głowy.

Hiperandrogenizm może być równiez związany z nadmiernym wydzielaniem hormonów nadnerczowych lub stosowaniem preparatów zawierających androgeny. Powoduje on znaczne przerzedzenie i utratę włosów na czubku głowy, z nasileniem w okolicy czołowej. Nie przypomina ono tradycyjnych zakoli, gdyż linia włosów zostaje zachowana.

Wypadają Ci włosy? Zbadaj się!

Aby ustalić, od czego włosy wypadają, należy zgłosić się do lekarza, który dokona diagnozy na podstawie charakterystycznego wyglądu ubytku owłosienia oraz wywiadu z pacjentem, dotyczącego aktualnych lub przebytych ostatnio chorób i stosowanych leków.

W przypadku podejrzenia łysienia androgenowego, wystarczające do diagnozy jest zaobserwowanie charakterystycznego ubytku włosów na czubku głowy, z jednoczesnym pozostawieniem ich dookoła. Androgenowe wypadanie włosów u kobiet często poprzedza również łojotok lub łupież tłusty. 

Pomocne w postawieniu poprawnej diagnozy jest również wykonanie trichogramu, czyli mikroskopijnego badania włosów. Stosuje się również trichoskopię, podczas której ocenia się stan włosów w oparciu o metodę wideodermoskopii. Wykonuje się też badania laboratoryjne pod kątem wahań stężenia hormonów. Jeśli podejrzewamy, że wypadanie włosów jest na tle hormonalnym, warto udać się do endokrynologa.

Jak leczyć wypadanie włosów u kobiet?

W przypadku leczenia wypadania włosów u kobiet najważniejsze jest znalezienie jego przyczyny. Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem witamin i składników mineralnych, należy zmienić dietę i uzupełnić niedobory. Dla wzmocnienia włosów bardzo ważne są witaminy z grupy B, witamina C, E oraz H. Dowiedz się, jak witaminy wpływają na kondycję naszych włosów.

Wypadanie włosów na tle hormonalnym leczy się, stabilizując pracę układu hormonalnego. W tym przypadku często pomocne okazuje się odstawienie tabletek antykoncepcyjnych czy innych leków zawierających hormony.

Jeśli zmagamy się z łysieniem androgenowym, niestety musimy pamiętać, że jest to przewlekła choroba prowadząca do łysienia spowodowanego miniaturyzacją mieszków włosowych. W przypadku jej wykrycia należy stosować preparaty działające miejscowo. W leczeniu wykorzystuje się głównie leki zawierające minoksydyl, którego działanie polega na pobudzeniu porostu nowych włosów poprzez zwiększony przepływ krwi przez skórę głowy.

W niektórych przypadkach pomóc mogą również zabiegi medycyny estetycznej na włosy, takie jak mezoterapia, karboksyloterapia czy terapia peptydowa.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży