Artykuł sponsorowany

Wymiana szyb samochodowych, ich montaż i przyciemnianie

Wymiana szyb samochodowych, ich montaż i przyciemnianie

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie nawet lekko pęknięta szyba. Niestety kierowcy są uświadamiani o tym dopiero po kontroli drogowej, która za pęknięte szyby lub te posiadające rysy może nałożyć na kierowcę mandat. Tego typu uszkodzenia wpływają na jakość widoczności – mogą zniekształcać obraz, a także na ogólne bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wystarczy uderzenie małego kamienia spod kół, żeby spowodować wypadek!

Tylko wymiana szyby!

Wśród kierowców krąży mylne przekonanie, że uszkodzoną szybę samochodową można skleić bądź w inny sposób zreperować. Należy jednak zwrócić uwagę, z czego jest ona wyprodukowana. Wyróżnia się szyby hartowane, warstwowe, szyby zespolone, szyby laminowane, a także szyby bezpieczne. Każda z nich wyróżnia się swoją jakością i warstwowaniem. Niestety każde pęknięcie i rysa mogą naruszyć skomplikowaną strukturę szyby, dlatego jedynym wyjściem jest jej wymiana. Warsztatów zajmujących się profesjonalną wymianą szyb samochodowych i ciężarowych jest niewiele. Prowadzenie ich wymaga bowiem wykorzystania odpowiednich technik oraz wiedzy, które posiadają pracownicy takich zakładów motoryzacyjnych, jak Auto-Marco. M. Sarnikowski – autoryzowany partner lidera szyb samochodowych marki Pilkington, u którego można kupić najlepsze szyby.

Kolory szyb i ich przyciemnianie

Każda szyba samochodowa ma odpowiednie oznakowanie w systemie EUROCODE. Szósty i siódmy znak na naszej szybie oznacza jej kolor. Wyróżnia się następujący podział szyb ze względu na barwę szkła: CS (SIGLASOL) lub CC (SOLAR) - szyby z kontrolą nasłonecznienia, GN lub GS (szyba atermiczna) – zielona, BL lub BS (szyba atermiczna) – błękitna, BZ – brązowa, GY – szara, CL – bezbarwna (biała), LG – zielona jasna. Bardzo popularną usługą jest przyciemnianie szyb. Dokonuje się tego przy pomocy foli z właściwościami przeciwsłonecznymi, redukującymi również ciepło. Warto wiedzieć, że folie samochodowe mają bardzo pozytywne działanie na pojazdy wyposażone w klimatyzację – poprawiają jej wydajność. Kolejną zaletą przyciemniania szyb jest jej funkcja ochronna. Stanowi ona barierę dla promieni UV (redukuje je o 99%!), dzięki czemu nie dochodzi do niszczenia i odbarwiania tapicerki samochodowej. Przyciemniające folie samochodowe występują w różnych odcieniach, dlatego z łatwością można dostosować je do koloru karoserii swojego auta.

Zobacz też: Czy przyciemnianie szyb się opłaca?

Montaż szyb samochodowych

Oczywiście istnieją sposoby na naprawę uszkodzonej szyby (delikatnych rys lub pęknięć), jednak nie zapewni ona takich warunków bezpieczeństwa, jak całkowicie nowa szyba od najlepszych producentów. Ważny jest również montaż – szyba musi być szczelna i dopasowana do otworu okiennego samochodu ze szwajcarską precyzją. Pierwszym krokiem przy montażu szyb samochodowych jest demontowanie wycieraczek i plastikowych parapetów. Następnie dokonuje się wycięcia starej szyby. Kolejnym etapem jest dokładne wyczyszczenie otworu okiennego ze wszelkich zabrudzeń, rdzy i pozostałości starej szyby. Dopiero kolejny krok zakłada staranne nałożenie specjalistycznego kleju oraz umieszczenie nowej szyby. Na czas klejenia szyba musi zostać dociśnięta – wykorzystuje się do tego taśmy przyczepione do nadwozia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz