Artykuł sponsorowany

Wybór kotła na paliwo stałe - dolne czy górne spalanie?

Wybór kotła na paliwo stałe - dolne czy górne spalanie?

Różnorodność kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe sprawia, że przyszli użytkownicy tych urządzeń muszą przeanalizować wiele kwestii dotyczących montażu instalacji grzewczej, paliwa jakie będzie stosowane oraz wyboru modelu kotła. Jednym z ważniejszych parametrów pieca jest sposób spalania opału. Najbardziej rozpowszechnione techniki to metoda dolnego spalania oraz górnego spalania. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się więc bliżej obu tym rozwiązaniom.

 

Spalanie górne – zalety i wady

Kotły, w których zastosowano Górno komorową metodę spalania stanowią największy odsetek użytkowanych pieców. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w fakcie, że znaczna część tych urządzeń została wyprodukowana i wdrożona do eksploatacji w okresie, gdy piece o dolnym spalaniu nie były jeszcze tak popularne. Poza tym kotły tego rodzaju mają sporo zalet. Nawet nowoczesne konstrukcje, dzięki bardzo prostej budowie uważane są za niezwykle trwałe i łatwe w obsłudze. Poza tym umożliwiają spalanie różnego gatunku opału o dowolnej frakcji. Dodatkowo ich cena jest stosunkowo niska. Jednak posiadają one również kilka istotnych wad, które przybliża ekspert firmy specjalizującej się w sprzedaży i montażu urządzeń grzewczych:

Główne wady kotłów wyposażonych w górną komorę spalania dotyczą efektywności tych urządzeń. Ponieważ paliwo dostarczane jest od góry, a ogień obejmuje cały wsad jednocześnie, to nie ma możliwości regulowania ilości wytwarzanego ciepła. Dodatkowo zasypywanie żaru zimnym paliwem powoduje zwiększone zadymienie. Konieczność częstego dostarczania opału w niewielkich ilościach sprawia, że kotły o górnym spalaniu są wymagające i czasochłonne w obsłudze. Poza tym w piecach tego typu nie ma możliwości zastosowania termoregulatorów sterujących temperaturą w pomieszczeniach.

 

Plusy i minusy spalania dolnego

Kotły, w których zastosowano system spalania dolnego należą do bardzo nowoczesnych urządzeń i są przyjazne dla środowiska naturalnego. W modelach tych zapłon paliwa następuje w wydzielonej komorze spalania umiejscowionej w dolnej lub tylnej części kotła. Dzięki temu możliwe jest regulowanie siły płomienia. Choć piece tego typu nie należą do tanich uważane są za bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Szczególnie kotły z automatycznym doborem parametrów spalania mogą pochwalić się wysoką sprawnością energetyczną przy minimalnym zużyciu paliwa. Co prawda podobnie jak koszt samego pieca również opał zalecany przez producentów kosztuje nieco więcej niż klasyczny węgiel, ale jego parametry grzewcze rekompensują tę różnicę. Warto też zaznaczyć, że modele kotłów wyposażone w podajnik paliwa nie wymagają ciągłego dozoru, a jedynie co kilka dni należy uzupełnić opał.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz