Artykuł sponsorowany

Najczęstsze awarie kotłów gazowych

Najczęstsze awarie kotłów gazowych
Takie urządzenia grzewcze jak kotły gazowe powinny działać sprawnie przez jakieś 10-15 lat. Jednak zarówno w tym czasie, jak i po jego upływie mogą zdarzyć się niespodziewane awarie kotłów gazowych. Najczęściej odpowiada za nie niewłaściwe użytkowanie kotłów przez ich właścicieli. Co jeszcze warto wiedzieć o najczęstszych przyczynach awarii kotłów gazowych?

Wady produkcyjne kotłów to rzadkość!

Jak mówi specjalista i ekspert w dziedzinie instalacji grzewczych z firmy Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Tomasz Serkowski, aż w 95% przypadków awarii kotłów gazowych odpowiedzialni są za nie ich użytkownicy. Tylko 2% awarii tych urządzeń grzewczych jest związane z nieprawidłowościami podczas ich produkcji. Statystyki te potwierdzają serwisanci zajmujący się naprawą kotłów gazowych. Dobry serwisant powinien nie tylko szybko i sprawnie naprawić zepsute urządzenie, ale też poinstruować jego użytkowników, jak je prawidłowo eksploatować, by uniknąć w przyszłości podobnych zdarzeń.

Przyczyny awarii

Niestety, może wystarczyć tak prozaiczna czynność jak przełączenie kotła gazowego do innego gniazdka bądź przeróbka instalacji elektrycznej czy jej awaria, by doszło do awarii kotła w wyniku niewłaściwej polaryzacji prądu jonizacji. Jeśli faktycznie taka jest przyczyna awarii, kocioł się blokuje, a po zrestartowaniu włącza się i wyłącza kilka razy, aż zapala się kontrolka awarii. Naprawa takiego kotła polega na zamianie przewodów fazowego i neutralnego we wtyczce kabla zasilającego urządzenie. Kolejną częstą przyczyną awarii może być brak wody w instalacji grzewczej w wyniku m.in. wycieków na odpowietrznikach automatycznych, wycieków z zaworu bezpieczeństwa czy wycieków z uszczelnień skręcanych, ale też usterka czujnika wody. Objawy takiej awarii to wskazanie wartości 0 bar na nanometrze zamontowanym w urządzeniu, kocioł po chwili pokazuje błąd i oczywiście nie uruchamia się. Z jeszcze innym rodzajem awarii kotła gazowego możemy mieć do czynienia, gdy wykazuje on brak pracy na C.O. Możemy wówczas zaobserwować, że do grzejników nie jest pompowane ciepło, choć ciepła woda leci normalnie z kranu. Za taki stan rzeczy może odpowiadać zablokowany zawór przełączający w kotle bądź też regulator pokojowy z niedającymi dość prądu bateriami. Może być też tak, że regulator pokojowy został ustawiony przez użytkowników na zbyt niską temperaturę – i wystarczy ją podwyższyć. Niezależnie od przyczyny awarii kotła gazowego najlepiej wezwać fachowców, którzy ocenią stan kotła, wskażą przyczyny awarii oraz naprawią niesprawne urządzenie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz