Artykuł sponsorowany

Wszystko o rybach w przemyśle gastronomicznym

Wszystko o rybach w przemyśle gastronomicznym

Większość z nas zapewne wie, że ryby są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe, bowiem zawierają między innymi kwasy omega niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, dużo wysokowartościowego białka oraz inne cenne mikroelementy. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej o naszym gastronomicznym wyborze produktów rybnych i zaopatrzyć się w te, które wpisują się w nasze gusta kulinarne. Zapraszamy do lektury artykułu.

Gatunki ryb występujące w przemyśle gastronomicznym

Ryby dzielimy na dwie główne grupy, a są to:

  • Ryby słodkowodne – do których zaliczamy te, które żyją w odach śródlądowych. Ten rodzaj ryb cechuje znacznie niższa zawartość tłuszczy, lekkostrawność, delikatniejsze mięso oraz subtelniejszy aromat. Do tej grupy zaliczają się między innymi szczupak (ma wyjątkowo chude mięso, przez co jest szczególnie zalecany osobom walczącym z nadwagą lub otyłością), węgorz (który zawiera bardzo dużo witaminy A wpływającej na dobre widzenie), okoń (jest bogatym źródłem witaminy D i żelaza, co ma ogromny wpływ na prawidłowe wchłanianie wapnia), pstrąg (zawiera dużo potasu regulującego gospodarkę wodną w organizmie, a także wspomagającego pracę układu krwionośnego) oraz sandacz (stanowiący bogate źródło zdrowego białka).
  • Ryby słonowodne – zamieszkujące morza. W tej grupie znajdziemy zarówno ryby bałtyckie jako i dalekomorskie (atlantyckie, irlandzkie czy z Morza Północnego), w tym: m.in. łosoś (to jedna z tak zwanych tłustych ryb, ma bardzo dużo cennych aminokwasów, wykwintny smak oraz dużą ilość kwasów Omega 3, a także witaminy D, witamin z grupy B oraz fosfor i magnez niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego oraz mięśniowego) , tuńczyk (to niskokaloryczna ryba zawierająca sporą ilość kwasów Omega 3, witaminę D, selen oraz witaminę B6, idealna do sałatek), szprot (zawiera duże ilości witaminy A, E , B2 oraz B3), śledź (to ryba o specyficznym, niezrównanym smaku i dużej zawartości tiaminy, wapnia oraz kwasów Omega 3), halibut (to jedna z najtłustszych ale też najbardziej bogatych w Omega 3 ryb. Ma delikaty smak), dorsz (to bogata w kwasy, białka oraz mikroelementy ryba należąca do chudych), makrela (należy do tłustych ryb, zawiera dużo witaminy D i selenu i idealnie sprawdza się jako dodatek do kanapek).

Podział przetworów rybnych

Przetwory rybne również mają swoją, klasyfikację, z której wynika, iż do wyboru mamy naprawdę wiele wersji dań z ryby i każdy powinien znaleźć w nich coś dla siebie:

  • Ryby przeznaczone do konsumpcji – należą do nich zarówno ryby świeże, jak i mrożone
  • Przetwory z ryb – w tej grupie znajdziemy ryby wędzone, solone, marynowane, suszone, konserwy rybne oraz półkonserwy
  • Produkty uboczne przemysłu rybnego – są to oleje rybne oraz mączki.
W bogatej ofercie firmy Karpik Adrian Witka znajdą Państwo ryby wędzone, świeże, mrożone oraz przetwory rybne najwyższej jakości. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz