Artykuł sponsorowany

Wsparcie niepełnosprawnych dzieci w kształtowaniu samodzielności i autonomii

Wsparcie niepełnosprawnych dzieci w kształtowaniu samodzielności i autonomii

Samodzielność dziecka to cel wychowania go w rodzinie. Rodziców cieszą każde przejawy samodzielności, choć czasem dla bezpieczeństwa naszych pociech trochę je ograniczamy. Dla rodziców dzieci niepełnosprawnych samodzielność ich dzieci ma jednak zupełnie inny wymiar. Niektóre z nich nigdy nie osiągną pełnej samodzielności, ale dla wszystkich bardzo ważne jest osiągnięcie największej autonomii, na jaką pozwala ich indywidualny stan psychiczny, intelektualny i fizyczny.

Czym jest mózgowe porażenie dziecięce i jakie niesie skutki dla dzieci nim dotkniętych?

Dziecięce porażenie mózgowe to bardzo specyficzny rodzaj niepełnosprawności, która sprawia, że dzieci nią dotknięte mogą funkcjonować w bardzo różnym stopniu zarówno na skali czysto fizycznej sprawności, jak i sprawności intelektualnej. Zdarzają się maluchy z porażeniem czterokończynowym, całkowicie niezdolne do samoobsługi, ale o pełnej sprawności poznawczej. Z drugiej strony są dzieci, które poruszają się jedynie z niewielką trudnością, ale mają znacznie obniżone funkcje percepcyjne, możliwość skupiania uwagi, czy procesy wykonawcze. A pomiędzy skrajnościami znajduje się cała gama różnych zaburzeń, możliwości i potrzeb.

Każde dziecko jest inne i tak samo każde dziecko z porażeniem mózgowym ma inne problemy i w swój indywidualny sposób dąży do osiągnięcia samodzielności. Dla rodziców jest to często droga bardzo trudna, na której potrzebują wsparcia – zarówno psychicznego, fizycznego, jak i finansowego. Rolą Stowarzyszenia Krok Dalej jest właśnie pomoc dzieciom i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz ich rodzicom, na wszystkich tych płaszczyznach. Ich misją jest tworzenie najlepszych możliwych warunków do rozwoju dzieci i ich edukacji, a także rehabilitacji i opieki.

Fundacje i stowarzyszenia na rzecz dzieci niepełnosprawnych – więcej niż pomoc finansowa

Dzieci i młodzież niepełnosprawna tak samo, jak ich zdrowi rówieśnicy, mają swoje marzenia, chcą się bawić i cieszyć. Oczywiście konieczne jest zaspokojenie podstawowych potrzeb, a osobom z niepełnosprawnościami potrzebna jest także ciągła, wyczerpująca rehabilitacja, która ma na celu poprawę poziomu ich funkcjonowania i komfortu życia. Ale to, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę, i czym zajmują się stowarzyszenia na rzecz dzieci niepełnosprawnych, to także budowanie przyjaznego klimatu wokół problemów dzieci niepełnosprawnych. Budzenie świadomości społecznej, a w dalszym działaniu akceptacji i asymilacji ich w społeczeństwie. Niezbędna wręcz jest zmiana wielu systemowych rozwiązań, z których osoby zdrowe nawet nie zdają sobie sprawy, a które wciąż jeszcze dodatkowo utrudniają życie z niepełnosprawnością. Istnieją nowoczesne rozwiązania, które mogą pomóc wielu osobom niepełnosprawnym w osiągnięciu samodzielności, ale to od społeczeństwa osób zdrowych zależy, na jaką skalę te rozwiązania zostaną wdrożone.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz