Artykuł sponsorowany

Autyzm a Zespół Aspergera – czym się różnią?

Autyzm a Zespół Aspergera – czym się różnią?

Zarówno autyzm, jak i Zespół Aspergera charakteryzują się szeregiem zaburzeń rozwoju w wielu różnych obszarach. Są one zazwyczaj diagnozowane na wczesnym etapie życia dziecka. Ze względu na to, że niektóre objawy autyzmu oraz Zespołu Aspergera są podobne, wiele osób nie potrafi rozróżnić tych zaburzeń. Na czym polegają? Jakie są pomiędzy nimi podobieństwa, a jakie różnice? Gdzie pomocy powinni szukać rodzice?

Co to jest autyzm?

Autyzm przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób ICD-10 zaliczany jest do tzw. całościowych zaburzeń rozwojowych. Zaburzenie należy do spektrum zaburzeń autystycznych, których podłożem jest nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Pierwsze symptomy mogą pojawić się już u bardzo małych dzieci. Wraz z wiekiem dysfunkcje pogłębiają się, powodując problemy w codziennym funkcjonowaniu. Charakterystyczne dla dzieci z autyzmem są:

  • problemy z komunikacją i okazywaniem uczuć, 
  • trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, 
  • specyficzne i powtarzalne zachowania. 
  • niechęć do kontaktu z otoczeniem, uciekanie od kontaktów z innymi,
  • nieumiejętność odczytywania emocji.

Powszechne są także problemy z komunikacją werbalną i niewerbalną, czasami zdarza się, że dzieci nie mówią w ogóle. Często występują też niepełnosprawności intelektualne. Sposobem na złagodzenie objawów jest jak najszybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Zespół Aspergera i jego objawy

Zespół Aspergera tak jak i autyzm należy do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych. Również i w tym przypadku dziecko ma problemy w obszarze: interakcji społecznych, okazywania i rozumienia uczuć oraz komunikowania się z innymi. Oprócz tego charakteryzuje się stereotypowym repertuarem zainteresowań oraz powtarzalnymi zachowaniami. Jednak w przeciwieństwie do autyzmu, pomimo specyficznej niezgrabności, dzieci z Zespołem Aspergera wykazują się prawidłowym rozwojem intelektualnym. Nie występuje też upośledzenie mowy oraz funkcji poznawczych. Dlatego często można spotkać się z określeniem Zespołu Aspergera jako łagodniejszej formy autyzmu lub autyzmu wysokofunkcjonującego.

Autyzm a Zespół Aspergera – diagnoza

Samodzielne zdiagnozowanie dziecka z autyzmem lub Zespołem Aspergera przez jego rodziców jest niemożliwe. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań i wizyta u lekarza. Niemniej jednak niezależnie od tego, czy zostanie rozpoznany autyzm, czy Zespół Aspergera, zawsze konieczne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej opieki i leczenia. A w tym pomaga warszawska Fundacja Pomocy Rodzinie Gwiazdeczka. Warsztaty, zajęcia, zabawy oraz wycieczki prowadzone przez wykwalifikowanych opiekunów to nie tylko atrakcja i nauka dla dzieci, ale też spore odciążenie dla rodziców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz