Artykuł sponsorowany

Wezwanie do zapłaty – pierwszy krok do odzyskania pieniędzy od dłużnika

Wezwanie do zapłaty – pierwszy krok do odzyskania pieniędzy od dłużnika

Brak zapłaty za poszczególne usługi czy towary jest niestety często spotykanym elementem transakcji zawieranych w różnych branżach. Pierwszym, naturalnym krokiem do odzyskania pieniędzy od dłużnika jest wystosowanie wezwania do zapłaty. Musi być ono jednak przygotowane w sposób odpowiedni i stanowi rozpoczęcie samodzielnej windykacji należności. O czym warto wiedzieć, decydując się na takie rozwiązanie?

Właściwie skonstruowane wezwanie do zapłaty

Sporządzenie pisma skierowanego do dłużnika w celu poinformowania go o żądaniu spłaty określonej kwoty musi być zrealizowane właściwie. Wezwanie takie powinno być przede wszystkim skuteczne – musi zatem zawierać najważniejsze elementy, które uczynią je zrozumiałym przez drugą stronę. Przede wszystkim pismo tego typu musi być odpowiednio zatytułowane. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wykorzystanie zwrotu „wezwanie do zapłaty”, który w sposób czytelny i jasny określa charakter dokumentu. Wierzyciel powinien również w wezwaniu zawrzeć zarówno swoje dane, jak i informacje na temat dłużnika. Najważniejszym jednak elementem pisma wzywającego do spłaty jest przedstawienie dowodów uprawniających do wystosowania żądań przez wierzyciela.

Podstawą może być np. faktura VAT czy umowa zawarta między stronami i wszelkiego rodzaju inne dokumenty, które jasno wskazują na brak uregulowanej należności za towary czy usługi. Wezwanie do zapłaty zawierające takie dane będzie dla dłużnika z pewnością wiarygodne. Należy też pamiętać o określeniu warunków spłaty i wysokości samego długu. Możliwe jest również zawarcie informacji o ewentualnych odsetkach, na które decyduje się wierzyciel w momencie, gdy dłużnik nie spłaci zaległości w określonym terminie. Ten także powinien znaleźć się w wezwaniu do zapłaty, podobnie jak numer rachunku bankowego wierzyciela wraz z jego podpisem.

Rozwiązanie w sądzie

„W wielu przypadkach przeprowadzania tzw. windykacji polubownej nie jest możliwe odzyskanie długu od nierzetelnego kontrahenta. To właśnie w takich sytuacjach wysyłane jest wspomniane przedsądowe wezwanie do zapłaty, które klasyfikowane jest jako pismo windykacyjne.” – wskazuje Mateusz Jakóbiak z kancelarii www.vindicat.pl.

Taki dokument umożliwia dłużnikowi spłatę należności jeszcze przed rozpoczęciem kosztownego postępowania sądowego. Warto zwrócić uwagę na istotną funkcję, jaką pełni przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jego wysłanie jest obowiązkiem w momencie, gdy wierzyciel chce skierować sprawę do sądu. Takie rozwiązanie wymaga także udzielenia stosownych informacji na temat podjętych środków w celu polubownego zakończenia sporu. W takiej sytuacji wykorzystuje się właściwie skonstruowane przedsądowe wezwanie do zapłaty wysłane wcześniej do dłużnika.

Jeżeli jednak nadal nie wykazuje on chęci do uregulowania należności, konieczne będzie przeprowadzenie sprawy sądowej. Wiąże się to ze sporymi kosztami, co stanowi dodatkowe obciążenie dla dłużników. Przegrana rozprawa nie tylko zobowiązuje stronę do ich pokrycia, ale też nakazuje spłatę długu w określonym, najczęściej dość krótkim terminie. Postępowania tego typu zdecydowanie nie są dobrym rozwiązaniem dla dłużników, dlatego powinni oni zwracać uwagę na przesyłane przez wierzycieli przedsądowe wezwania do zapłaty.

Wiarygodne pismo

Decydując się na sporządzenie wezwania do zapłaty, warto skonstruować je z pomocą specjalisty. Korzystanie z gotowych wzorów dostępnych w Internecie nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem w piśmie może zabraknąć kluczowych informacji. Jak zaznacza Marcin Setlak, prawnik współpracujący z kancelarią brandingową zastrzezone.pl, konieczne jest jasne i stanowcze wyszczególnienie wszelkich kwestii związanych nie tylko z możliwościami spłaty, ale przede wszystkim konsekwencjami w razie jej braku. Nierzadko dłużnik nie traktuje wezwań przedsądowych poważnie ze względu na ich niedostateczną wiarygodność.

Eksperci wskazują też na niezwykłą ważność zawarcia sformułowania o możliwości polubownego porozumienia się w sprawie konkretnego zobowiązania. Jeżeli takiej sentencji zabraknie w przedsądowym wezwaniu do zapłaty, to nie zostanie ono uwzględnione przez sąd jako podstawa do wszczęcia postępowania. Skuteczna windykacja może więc odbyć się bez konieczności przedstawiania na sali sądowej poszczególnych dowodów obciążających dłużnika. Dobrze skonstruowane wezwanie do zapłaty w wielu przypadkach staje się pismem zapewniającym odzyskanie należności od dłużnika. Należy jednak pamiętać, by zastosować się do najważniejszych reguł obowiązujących w tego typu wezwaniach. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie ich treści ze specjalistą, np. prawnikiem.

Oceń artykuł (5)
4.2
Komentarze
Dodaj komentarz