Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach lekarz zleca wykonanie morfologii krwi?

W jakich sytuacjach lekarz zleca wykonanie morfologii krwi?

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań, mającym na celu wstępną diagnostykę stanu zdrowia pacjenta. Często zaleca się ją w ramach profilaktyki, istnieje jednak szereg wskazań do wykonania tego testu laboratoryjnego. Złe samopoczucie, osłabienie oraz przewlekłe infekcje mogą być ważnymi przesłankami. W jakich sytuacjach lekarz może zlecić morfologię?

Czym jest morfologia?

Morfologię zleca się w celach diagnostycznych. Badanie to polega na analizie składu elementów morfotycznych krwi, zarówno w ujęciu ilościowym, jak i jakościowym. Najważniejszymi elementami, podlegającymi ocenie, są:

  • liczba czerwonych i białych krwinek
  • hematokryt, czyli HCT - określa on jaką objętość w całej krwi stanowi liczba czerwonych krwinek
  • stężenie hemoglobiny - białka transportującego tlen

Wyniki testu dają obraz ogólnego stanu zdrowia u pacjenta. Regularne wykonywanie morfologii może zapobiec groźnym chorobom lub ukazać zachodzące w organizmie nieprawidłowości. Obraz krwinek pokazuje, czy doszło do zakażenia lub stanu zapalnego. Wskazuje, czy występują  zaburzenia odporności, choroby autoimmunologiczne, choroby krwi, anemia bądź nowotwory, w tym białaczka. Dlatego też zarówno morfologię, jak i badanie moczu, zaleca się robić profilaktycznie, przynajmniej raz do roku.

Kiedy lekarz może zalecić wykonanie morfologii?

W sytuacji, w której pacjent podlega leczeniu, morfologia może być zlecana jako forma kontroli stanu zdrowia i ocena poprawy poszczególnych parametrów. Robi się tak często w przypadku chorób przewlekłych.

Analizę krwi zaleca się również kobietom w ciąży. Bada się stan zdrowia ciężarnej oraz prawidłowy rozwój płodu. Morfologia może być również wskazana w przypadku niepokojących objawów, którymi są:

  • częste infekcje
  • przewlekłe osłabienie i uczucie zmęczenia
  • nagły, nieuzasadniony spadek masy ciała
  • ciężko gojące się rany
  • skłonności do siniaków
  • bóle kostne

W takich wypadkach należy zrobić badanie krwi. Morfologię w Białymstoku można zlecić laboratorium Dia - Bakter, które szybko i sprawnie wykona test. Wyniki dostępne są dla pacjentów na stronie internetowej.

Jak przygotować się do morfologii?

Badanie krwi należy wykonać rano, będąc na czczo. Oznacza to, że nie powinno się spożyć żadnego posiłku przed wykonaniem testu. Najbardziej wiarygodny wynik można uzyskać, jeżeli w dniu poprzedzającym pobranie zje się lekkostrawną wczesną kolację i powstrzyma od jedzenia na 12 godzin. Zaleca się unikanie picia kawy lub herbaty, a zamiast nich powinno się pić wodę mineralną. Można wypić również szklankę wody przed samym badaniem.

Jak długo czeka się na wyniki badania?

Czas oczekiwana na wynik badania jest relatywnie krótki. Zwykle można go uzyskać w ciągu 24 godzin. Obecnie istnieje możliwość sprawdzania rezultatów morfologii oraz innych testów na stronie internetowej laboratorium, po wcześniejszym wpisaniu indywidualnego hasła.

Interpretacja wyników badania

Laboratoria zwykle zamieszczają prawidłowe, referencyjne wartości poszczególnych parametrów. Jednakże ocenę wyników morfologii należy zostawić lekarzowi, który zlecił badanie. Podczas analizy, uwzględni on także inne czynniki, związane z wiekiem, płcią, stylem życia, indywidualną sytuacją pacjenta, jak również historią chorób oraz przyjmowanymi lekami. Wyniki zostaną ocenione poprzez pryzmat ewentualnych dolegliwości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz