Artykuł sponsorowany

Wykorzystanie chromatografii gazowej w analizie kosmetyków

Wykorzystanie chromatografii gazowej w analizie kosmetyków

Chromatografia gazowa to technika analityczna wykorzystywana do badania substancji lotnych w różnych matrycach, która – w połączeniu ze spektometrią – pozwala wykonać całościową analizę jakościową i ilościową lotnych związków organicznych. Proces ten pozwala zbadać różnego rodzaju próbki biologiczne, petrochemiczne, żywnościowe czy kosmetyczne. Sprawdź, na czym polega metoda chromatografii gazowej i gdzie znajduje zastosowanie.

 Czym są lotne związki organiczne?

Do grupy związków organicznych, cechujących się dużą lotnością, zalicza się niskocząsteczkowe substancje niepolarne m.in. węglowodory aromatyczne, aldehydy, ketony, estry, terpeny oraz alkohole. To bardzo pokaźna grupa substancji rozpowszechnionych w przyrodzie i występujących w kosmetykach. Obecność estrów czy aldehydów, odpowiadających za ładny zapach i właściwości pielęgnujące, jest bardzo pożądana, ale istnieje ryzyko, że niektóre z nich wywołują reakcje alergiczne i mogą posiadać właściwości toksyczne.

Analiza składu jakościowego i ilościowego kosmetyków – znaczenie

Poznanie składu surowców wykorzystywanych do produkcji kosmetyków ma olbrzymie znaczenie dla właściwości produktu końcowego. Zlecając analizę chromatograficzną laboratorium badawczemu, takiego jak Chemlab, można precyzyjnie monitorować zanieczyszczenia występujące w olejkach (pestycydy i substancje chlorowcopochodne) i w porę wychwytywać wszelkie nieprawidłowości. Skład olejów roślinnych nie jest z góry ustalony. Pochodzenie roślin, proces zbiorów, warunki przechowywania, transport, suszenie – wszystkie te czynniki mają wpływ na skład rośliny.

Zastosowanie chromatografii gazowej łącznie ze spektrometrią mas umożliwia szybkie i precyzyjne oznaczenie substancji, które odpowiadają za wrażenia zapachowe oraz właściwości pielęgnujące.

Analiza chromatograficzna w praktyce

Kwestią kluczową dla prawidłowego przeprowadzenia analizy gazowej jest odpowiednie przygotowanie próbki. Analiza chromatograficzna wymusza zastosowanie próbki z lotnymi składnikami, które będą mogły zostać rozdzielone w kolumnie.

W przypadku perfum i olejków eterycznych (produktów w stanie ciepłym) analityk może wprowadzić próbkę od razu do dozownika chromatografu, gdzie tylko część próbki zostanie wprowadzona do kolumny. To najszybszy sposób analizy próbek perfum pod kątem występowania alergenów, który eliminuje ryzyko przeładowania kolumny analitami.

Analiza kosmetyków w formie stałej (kremów, past, peelingów etc.) jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga ekstrahowania oraz zatężenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz