Artykuł sponsorowany

W jaki sposób bada się spoiny?

W jaki sposób bada się spoiny?

Połączenia spawane to elementy, które wymagają specjalistycznego, dokładnego i w miarę delikatnego sposobu przeprowadzanych badań. Duże znaczenie mają badania kontrolne. Największym wyzwaniem, jakie stoi przed producentami, jest właśnie wyeliminowanie wadliwych produktów. Służą do tego badania nieniszczące NDT, których celem jest wskazanie nieciągłości materiałowej w różnego rodzaju obiektach. Na czym polega proces badania spoiny?

Badanie spoiny - charakterystyka

Proces kontroli jakości składa się z wielu etapów i jego przebieg jest uzależniony oraz dopasowany indywidualnie do konkretnego produktu. Najpierw wykonuje się badanie wizualne, w którego trakcie spoina oceniana jest okiem nieuzbrojonym. Następnie tą samą czynność wykonuje się okiem uzbrojonym w lupę, miarę i spoinomierz lub endoskop, którego wykorzystanie pozwala dokładnie zbadać nawet zamknięte przestrzenie. W kolejnym kroku dobiera się indywidualnie technikę badania do konkretnej spoiny i typu materiału, z jakiego jest wykonana. Najbardziej popularnymi badaniami wykonywanymi przy spoinach są badania nieniszczące NDT, które nie ingerują zbytnio w materiał. Mogą być przeprowadzane metodą ultradźwiękową, magnetyczną, proszkową lub penetracyjną. Cały proces przebiega pod okiem wykwalifikowanych pracowników, których wiedza i umiejętności muszą być potwierdzone certyfikatami.

Metoda ultradźwiękowa jest jedną z popularniejszych i dotyczy badań objętościowych. Polega na wprowadzeniu fal ultradźwiękowych za pomocą głowicy. Fale rozchodzą się następnie po całym badanym obiekcie. Obserwuje się impulsy pochodzące od wszelkich nieciągłości materiałowych oraz odbicia od dna elementu lub też na granicach ośrodków różnej prędkości rozchodzenia się fal. W badaniach wykorzystuje się także defektoskopy emitujące fale ultradźwiękowe o częstotliwości większej o 20 kHz od częstotliwości badanej spoiny. Technika ultradźwięków nadaje się do wykrywania wad wewnętrznych. Jest bardzo skuteczna przy takich wadach jak pęknięcie, przyklejenie lub rozwarstwienie.

Dlaczego warto korzystać z badań nieniszczących NDT?

Głównie, dlatego, aby zapobiec niepotrzebnej produkcji wadliwych produktów oraz kontrolować cały cykl życia. Pomaga nie tylko zaoszczędzić środki, które były wydane na niewłaściwie wyprodukowane produkty. To także sposób na ochronę sprzętu wykorzystywanego do produkcji przed konsekwencjami wprowadzania wadliwych produktów na kolejne etapy produkcji. Testy są też przeprowadzane w celu kontroli jakości gotowych elementów.

Badania nieniszczące połączeń spawanych mają na celu wykrywanie niezgodności powierzchniowych i wewnętrznych. Charakterystyka niezgodności spawalniczych umożliwia określenie poziomu jakości badanego złącza na podstawie normy PN-EN ISO 5817. Właśnie dlatego z oferty badań nieniszczących Stude korzysta tak wielu przedsiębiorców, którym zależy na precyzji i dokładności wykonywanych badań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz