Artykuł sponsorowany

Filmowanie konstrukcji z powietrza – jakich informacji może dostarczyć?

 Filmowanie konstrukcji z powietrza – jakich informacji może dostarczyć?

Profesjonalne drony wykorzystywane są w różnych branżach, w tym m.in. w budownictwie. Za pomocą nowoczesnych urządzeń tego typu oraz sprzętu do nagrywania obrazu możliwe jest przygotowanie dokumentacji filmowej przedstawiającej wybraną konstrukcję z określonej wysokości. Dowiedz się, kiedy takie rozwiązanie jest przydatne oraz jakie informacje na temat obiektu można pozyskać w ten sposób!

Jakiego sprzętu używa się do filmowania konstrukcji z powietrza?

Podstawowym elementem procesu przygotowania nagrania wideo z powietrza jest dron. Obecnie w sprzedaży znajdują się tzw. modele profesjonalne, które mają spory zasięg, a także wbudowany sprzęt rejestrujący. Przemyślany system zarządzania energią pozwala korzystać ze wspomnianego urządzenia przez kilkanaście minut. Wbudowane czujniki takie jak żyroskop i wysokościomierz w połączeniu z automatyzacją startu oraz lądowania to spore udogodnienia dla operatorów nowoczesnych dronów. Nagrywanie przez kilkanaście minut obrazu przy zasięgu nawet 2 km i w zakresie obrotu kamery wynoszącym 360 stopni daje spore możliwości podczas filmowania konstrukcji z powietrza.

Transmisja cyfrowa jest przekazywana bezpośrednio na ziemię, co pozwala na bieżąco oceniać rejestrowane obszary. Szybka zmiana toru lotu i wykorzystanie gimbali do stabilizacji sprzętu optycznego umożliwia natomiast uzyskanie wysokiej jakości materiałów. Operator mający kwalifikacje w zakresie UAVO VLOS jest w stanie bezpiecznie dolecieć dronem do trudno dostępnych miejsc w celu ich nagrania. Ogromne możliwości filmowania z powietrza stwarzają warunki do precyzyjnej oceny nawet niewielkich elementów montażowych w konstrukcjach.

Do czego wykorzystuje się filmowanie konstrukcji z powietrza?

W przypadku pojawienia się nieprawidłowości podczas realizacji inwestycji budowlanych istotne jest szybkie podjęcie właściwych działań w celu ich wyeliminowania. To sposób, dzięki któremu inwestor może uniknąć konieczności naprawy poważnych błędów konstrukcyjnych. Mogą one bowiem skutkować nawet brakiem pozwolenia na eksploatację obiektu. Wykonanie ekspertyzy na sporej wysokości jest jednak dość trudne, dlatego obecnie takie działania przeprowadza się za pomocą drona. Jak informują specjaliści z firmy Draco, są oni w stanie np. ocenić kompletność połączeń śrubowych na kominie przemysłowym.

Właściwe wyposażenie sprzętu latającego umożliwia realizację inspekcji zarówno wizualnej, jak i termowizualnej. W ten sposób dokumentuje się również postępy prac na budowie. Często dron wykorzystany do filmowania konstrukcji z powietrza dostarcza informacji na temat pokryć dachowych, systemów rynnowych czy elementów wentylacji użytych w danym obiekcie. Możliwe jest ponadto uzyskanie danych z zakresu np. pęknięć na stropach, ścianach lub innych elementach budynku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz