Artykuł sponsorowany

W jaki sposób atropina może pomóc w badaniach refrakcji wzroku?

W jaki sposób atropina może pomóc w badaniach refrakcji wzroku?

Atropina to całkowicie naturalny i często stosowany w medycynie alkaloid tropinowy. Większość pacjentów kojarzy atropinę przede wszystkim z badań okulistycznych, w których stosuje się ją w celu rozszerzenia źrenic i umożliwienia poprzez to przeprowadzenia niektórych badań diagnostycznych. Głównym zadaniem atropiny w diagnostyce okulistycznej jest stworzenie takich warunków, żeby możliwe było np. przeprowadzenia badania dna oka. Czasami jednak atropina jest podawana także w przypadku badań refrakcji wzroku. Więcej na temat atropiny przeczytasz w naszym artykule.

Jakie są metody zastosowania atropiny w badaniach okulistycznych?

Atropina w okulistyce jest stosowana w postaci kropli do oczu. Celem jej podania przed wykonaniem badania oczu jest rozkurczenie zwieracza źrenicy, co prowadzi do jej rozszerzenia oraz do porażenia akomodacji oka. Zakroplenie pacjentowi do oczu atropiny znacznie ułatwia, a w niektórych przypadkach wręcz umożliwia przeprowadzenie wielu badań diagnostycznych. Atropina jest przede wszystkim niezbędna podczas przeprowadzania badania dnia oka. Rozszerzenie źrenic daje po prostu okuliście możliwość wglądu w tę część oka. Zastosowanie atropiny pozwala też zbadać inne struktury oka. Umożliwia m.in. zdiagnozowanie niektórych chorób oczu oraz daje informacje o wadzie wzroku.

Więcej na ten temat powiedział nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical, która jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce dystrybutorów wysokiej klasy urządzeń okulistycznych i optycznych:

Działanie atropiny umożliwia okuliście uzyskać więcej informacji na temat wad refrakcji wzroku u pacjenta. Działanie tej substancji jest szczególnie korzystne w trakcie badania wad refrakcji wzroku u dzieci. Ich oczy mają bowiem znacznie większą zdolność akomodacji niż oczy u dorosłych pacjentów, a to może niestety utrudniać przeprowadzenie badania.

Atropina w badaniach refrakcji wzroku u dzieci

Jak tłumaczył nasz rozmówca, zastosowanie atropiny w badaniach refrakcji wzroku jest szczególnie zalecane, podczas badania wzroku u dzieci. Substancja ta umożliwia przeprowadzenie u dziecka obiektywnego badania wad refrakcji wzroku, czyli takiego, w którym konieczne jest wcześniejsze zniesienie akomodacji. Atropina lub stosowany zamiast niej tropikamid powodują porażenie akomodacji. Dzięki temu podczas badania refrakcji wzroku poprzez wykonywania skiaskopii lub retinoskopii można wykorzystać zjawisko, które polega na tym, że w zależności od występującej u pacjenta wady wzroku, wpuszczane do dna oka światło odbija się w nieco inny sposób.

Do obiektywnego badania wzroku najczęściej korzysta się z autorefraktometru, czyli urządzenia, które służy do wykonania komputerowego badania wzroku. W trakcie badania urządzenie dokładnie mierzy ostrość wzroku oraz ocenia niezborność rogówki. W przypadku podejrzenia, że pacjent może mieć astygmatyzm, diagnostykę rozszerza się także do wykonania badania z wykorzystaniem oftalmometru Javala.

Wykonane w taki sposób badanie refrakcji wzroku u dziecka pozwala na precyzyjne określenie rodzaju i wielkości wady wzroku, a później szybki dobór odpowiednich okularów korekcyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz