Artykuł sponsorowany

Czym jest astygmatyzm?

Czym jest astygmatyzm?

Jedną z najczęściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm. Szacuje się, że dotyka on co trzeciej osoby na świecie. Astygmatyzm może być uwarunkowany genetycznie. Bywa też, że pojawia się u pacjentów po urazach, stanach zapalnych czy przeszczepach rogówki. Na czym polega ta wada wzroku? Jakie są jej objawy?  Jak współcześnie leczy się astygmatyzm? Zapytaliśmy o to ekspertów z dziedziny okulistyki.

Astygmatyzm – charakterystyka

Astygmatyzm, nazywany także niezbornością, to wada wzroku, która powoduje zniekształcenie i rozmycie widzenia na skutek różnej siły załamywania równoległych promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach układu optycznego oka. Wiązka światła, która do niego wpada, nie ogniskuje się w jednym punkcie, lecz tworzy linię. Jak informuje specjalista z gabinetu okulistycznego „Oculus” w Krynicy-Zdrój – u pacjentów najczęściej diagnozowany jest astygmatyzm rogówkowy, który polega na nieprawidłowym kształcie tejże struktury oka. Właściwie wykształcona rogówka swoim kształtem przypomina fragment kuli.

U osób z astygmatyzmem jest ona bardziej spłaszczona niczym piłka do rugby. Znacznie rzadziej występuje astygmatyzm soczewkowy, który związany jest z nieprawidłowym kształtem soczewki oka i astygmatyzm mieszany, dotyczący wadliwej budowy zarówno soczewki, jak i rogówki. Warto podkreślić, że niezborność występuje zwykle wraz z krótkowzrocznością bądź dalekowzrocznością. Jej wielkość mierzy się w dioptriach cylindrycznych. Astygmatyzm do jednej dioptrii uważany jest za niski, do dwóch – za wysoki, natomiast powyżej trzech dioptrii mowa już o bardzo zaawansowanej niezborności.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Przy niewielkiej wadzie wzroku dolegliwości są w zasadzie niezauważalne dla pacjenta. Jednak w miarę stopnia zaawansowania astygmatyzmu pojawiają się takie objawy jak:

  • częste bóle głowy,
  • mrużenie, łzawienie, pieczenie oczu,
  • postrzeganie linii prostych jako krzywe,
  • widzenie „za mgłą”,
  • szybkie męczenie się wzroku np. podczas pracy przy komputerze, czytaniu,
  • częste mruganie,
  • powracające zapalenie spojówek.

Astygmatyzm diagnozowany jest przez okulistę po wykonaniu koniecznych badań. Najczęściej wykonuje się w tym celu refraktometrię automatyczną, czyli komputerowe badanie wady wzroku.

Jak leczy się astygmatyzm?

Leczenie astygmatyzmu polega na korekcji wady przy pomocy okularów ze szkłami cylindrycznymi bądź nowoczesnych, torycznych soczewek kontaktowych. Poprawiają one ostrość widzenia oraz wpływają pozytywnie na komfort życia pacjenta. Wiele osób, które borykają się z problemem niezborności, decyduje się często na zabieg laserowy. Jest on szybki, bezpieczny, bezbolesny i odznacza się wysoką skutecznością. W czasie jego trwania rogówka oka modelowana jest przy pomocy lasera, aż do uzyskania prawidłowego kształtu, co odpowiada za wyraźne widzenie.

Opracowanie:
Krynica-Zdrój, marsz. Piłsudskiego 7
tel. 530 448 898
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz