Artykuł sponsorowany

Używanie kotłów, a ustawa antysmogowa

Używanie kotłów, a ustawa antysmogowa

Smog, czyli mgła powstająca ze szkodliwych substancji, głównie tlenków azotu i siarki oraz pyłów, stanowi poważny problem z punktu widzenia ochrony środowiska, ale i zdrowia. Jedną z jego głównych przyczyn jest używanie przestarzałych pieców na paliwa stałe o wysokiej emisyjności i niskiej sprawności. Narzędziem wykorzystywanym do walki z tym zjawiskiem jest ustawa antysmogowa. Na czym polegają jej założenia?


Ustawa i uchwały antysmogowe

Wprowadzona w 2015 r. ustawa antysmogowa znowelizowała obowiązujące dotychczas przepisy dotyczące ochrony środowiska, wprowadzając istotną zmianę, a mianowicie możliwość uchwalania przez samorządy regulacji dotyczących redukcji emisji smogu. Na mocy tej ustawy poszczególne województwa mogą wprowadzać własne ustalenia co do rodzajów paliw i kotłów wykorzystywanych na danym obszarze, np. na terenie miasta. Celem przyjętych uchwał jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji chemicznych do atmosfery przez urządzenia grzewcze. Kwestia ta ma kluczowe znaczenie dla regionów, w których jakość powietrza jest alarmująco niska. Dotyczy to w szczególności większych miast, zwłaszcza Krakowa, ale też Warszawy i aglomeracji śląskiej. Warto przy tym zaznaczyć, że przypadki nieprzestrzegania postanowień uchwał antysmogowych są surowo karane.


Czym można, a czym nie wolno palić?

Uchwały antysmogowe zakazują palenia złej jakości węglem oraz materiałami z dodatkiem tworzyw sztucznych i substancji chemicznych, np. lakierów, farb i środków impregnujących. Nie wolno palić miałem i mułem węglowym, a także węglem brunatnym. Zakazane jest również opalanie materiałami drewnopochodnymi, np. płytami pilśniowymi, wiórowymi oraz paździerzowymi. Można natomiast wykorzystywać wysokiej jakości węgiel kamienny oraz surowe drewno.  W nowoczesnych kotłach CO najczęściej stosuje się natomiast pellet oraz ekogroszek.


Jak wybrać kocioł CO?

Główną kwestią poruszaną w uchwałach antysmogowych jest eliminacja tradycyjnych kotłów, potocznie zwanych kopciuchami i zastąpienie ich nowoczesnymi piecami CO. Czym powinny charakteryzować się nowe urządzenia grzewcze?

Przede wszystkim powinny one spełniać normy unijne i wymagania zawarte w tzw. EkoProjekcie. - Odpowiada przedstawiciel firmy Budmet Nocoń oferującej nowoczesne urządzenia grzewcze. - Regulacje EcoDesign weszły w życie w 2020 roku i od tej pory na rynku dostępne będą wyłącznie kotły o ustalonych parametrach technicznych.


Jak w takim razie wybrać urządzenie zgodne z ustawą antysmogową i wspomnianymi dyrektywami? Musi być to kocioł posiadający 5 klasę emisyjności, charakteryzujący się wysoką sprawnością energetyczną. Istotne znaczenie ma tu sezonowa efektywność energetyczna, co w praktyce sprowadza się  do tego, iż nowoczesne piece dostarczają niezbędne ciepło w sezonie grzewczym przy jak najniższym zużyciu energii elektrycznej. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieje możliwość uzyskania atrakcyjnego dofinansowania na kotły najnowszej generacji, wobec czego konieczna wymiana pieca może okazać się w pełni opłacalna i korzystna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz