Artykuł sponsorowany

Utylizacja odpadów – niezbędny element dbałości o środowisko

Utylizacja odpadów – niezbędny element dbałości o środowisko

Nieodłącznym elementem funkcjonowania i działalności człowieka jest powstawanie różnego rodzaju odpadów. Wiele z nich można przetworzyć i wykorzystać ponownie, ale są też takie, które stanowią zagrożenie dla środowiska, a niekiedy naszego zdrowia i życia, więc koniecznie trzeba je w specjalistyczny sposób zutylizować, aby przestały być niebezpieczne.

Kilka słów o utylizacji

Słowo utylizacja pochodzi z języka francuskiego i tak naprawdę oznacza wykorzystywanie odpadów w celu ich powtórnego przetworzenia jako surowce wtórne. Niemniej jednak w języku potocznym odnosi się ono najczęściej do zniszczenia substancji szkodliwych. Unieszkodliwianie odpadów mających negatywny wpływ na otaczające nas środowisko przyrodnicze to zadanie, którym zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak DMPOL. FHU. Ratajczak Dariusz, działające na podstawie rozporządzenia wydanego przez Ministra Środowiska w zakresie gospodarowania odpadami. W zależności od miejsca wytworzenia tego typu substancji możemy je podzielić na:

  • komunalne – powstające w gospodarstwach domowych,
  • przemysłowe – stanowiące zdecydowaną większość odpadów produkowanych
    w naszym kraju. Zalicza się do nich na przykład: odpady metaliczne, mineralne, opakowania, smary,  popioły, oleje przepracowane  i substancje ropopochodne.

W wielu przypadkach substancje tego typu są w całości bezużyteczne. Jednak część z nich można ponownie wykorzystać.

Jak radzić sobie z odpadami

Przez długi czas standardowa utylizacja odpadów polegała na składowaniu śmieci
w wyznaczonym miejscu. W chwili obecnej wyróżnia się wiele różnego rodzaju metod neutralizacji tego typu substancji. Należy zaliczyć do nich między innymi:

  •  recykling – czyli odzyskanie z odpadów surowca, który można wykorzystać ponownie gospodarczo,
  • kompostowanie – stanowiące proces przekształcania się odpadów organicznych
    w masę próchniczą. Stanowi ono skuteczną metodę utylizacji elementów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,
  • spalanie – jedna z najpopularniejszych metod utylizacji, czyli termiczne przekształcanie odpadów przemysłowych, komunalnych i wielu innych,
  • przetwarzanie odpadów na nawóz lub polepszacz glebowy.

Zastosowanie metod utylizacyjnych opiera się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu odpadów i przetworzeniu na coś pożytecznego, tak by nie zalegały bezczynnie na śmietniskach.

Komu zlecić utylizację odpadów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda firma produkująca odpady przemysłowe musi je zagospodarować – samodzielnie lub za pośrednictwem specjalizującego się w takich działaniach przedsiębiorstwa zewnętrznego. Jedną z firm świadczącą tego typu usługi jest wspomniany już DMPOL z Kościana. Firmy takie posiadają wszystkie niezbędne zezwolenia dotyczące zbierania i transportu odpadów niebezpiecznych na terenie całego kraju. Głównym aspektem ich działalności jest skup przepracowanych olejów, innych odpadów ropopochodnych oraz wszelkich odpadów przemysłowych (niebezpiecznych i nie niebezpiecznych). Dodatkowo oferują również usługi związane z czyszczeniem separatorów.  Skorzystanie z pomocy profesjonalistów to gwarancja najwyższej jakości usług oraz terminowego realizowania odbiorów i  regulowania zobowiązań płatniczych.

Dzięki utylizacji odpadów udaje się skutecznie rozwiązać dwa najważniejsze problemy współczesnej cywilizacji związane z produkowaniem odpadów komunalnych
i przemysłowych, czyli wysokie koszty ich składowania oraz niekorzystny wpływ, jaki wywierają na środowisko naturalne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz