Artykuł sponsorowany

Surowce wtórne poddaj recyklingowi

Surowce wtórne poddaj recyklingowi

Dużo się mówi o tym, że trzeba szanować środowisko i przetwarzać odpady. Wiele osób jednak zupełnie to nie interesuje, wrzucają wszystko razem do jednego pojemnika. Jest to dowód nie tylko ignorancji, takie postępowanie generuje następne koszty i szkodzi naszej planecie.

Proste segregowanie

Każdy mieszkaniec na osiedlu jest w stanie uzyskać niższą cenę za wywóz śmieci, jeśli podejmie zobowiązanie o ich segregacji. Służą do tego specjalnie oznakowane kontenery, właściciele domów jednorodzinnych otrzymują oznakowane worki, które po wypełnieniu wystawiają przed swoją posesję.

Odpady podzielono na 4 główne grupy:

  • plastik – wrzucamy do kontenera lub worków w kolorze żółtym,
  • szkło – wrzucamy do kontenera lub worków w kolorze zielonym (szkło kolorowe) lub białym (szkło białe),
  • metale – wrzucamy do kontenera lub worków w kolorze czerwonym lub pomarańczowym,
  • papier – wrzucamy do kontenera lub worków w kolorze niebieskim.

Ponadto wystawia się kontenery lub worki w kolorze brązowym, które przeznaczone są na odpady biodegradowalne, tj. resztki żywności, trawę, chwasty oraz inne odpady z gospodarstw domowych.

W poszczególnych miejscowościach mogą zachodzić nieznaczne różnice w zasadach segregowania, szczegóły są dostępne w każdym zakładzie oczyszczania miasta.

Recykling katalizatorów

Nie wszyscy wiedzą, że recyklingowi można poddawać samochodowe katalizatory. Wobec wymagań ekologicznych konstruktorzy aut musieli zacząć neutralizować spaliny, właśnie poprzez zastosowanie katalizatorów. W ten sposób ograniczona zostaje szkodliwa emisja tlenku węgla, tlenku azotu i węglowodorów. W budowie katalizatora używa się platyny, palladu i rodu, które są aktywatorami procesów chemicznych. Dzięki nim szkodliwe gazy podlegają neutralizacji.

W trakcie użytkowania katalizatory tracą swoje właściwości i ulegają zniszczeniu. Zużyte urządzenia zawierają jednak metale szlachetne i dlatego są atrakcyjne pod względem recyklingu. Jeśli dokona się przerobu 2 ton zużytych katalizatorów nie trzeba wydobywać aż 150 ton rudy i przeprowadzać całego szeregu operacji wiodących do otrzymania czystego metalu. To bardzo cenne źródło metali szlachetnych.

Odzysk tych metali jest opłacalny, gdyż ceny platyny, palladu i rodu są wysokie, a ich występowanie w zasobach naturalnych ograniczone. By zdobyć 1 kg platyny potrzeba wydobyć ok. 150 ton rudy z głębokości 1000 m. Wydobyty surowiec poddaje się mieleniu, sortowaniu i obrobieniu specjalistycznymi metodami. Tymczasem z 2 ton starych katalizatorów można uzyskać aż 1-3 kg platyny. Jeśli uświadomimy sobie, jak duża liczba samochodów porusza się dziś po autostradach i drogach (w 2015 roku ponad miliard) i to, że przeciętna trwałość katalizatora to ok. 4 lata, można przypuszczać, że rosnąca liczna zużytych urządzeń będzie wymagała recyklingu, który, nota bene, może przynieść spore korzyści finansowe podmiotom inwestującym w tę branżę.

Firma PHU Katmet. Zbigniew Franków specjalizuje się w skupie, a także przetwarzaniu katalizatorów do samochodów. Skontaktuj się, by podjąć owocną współpracę!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz