Artykuł sponsorowany

Co zrobić z zużytym katalizatorem?

Co zrobić z zużytym katalizatorem?

Świadomość ekologiczna rośnie. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ograniczenie emisji spalin. Zmusiło to producentów aut do zastosowań urządzeń i rozwiązań, które pozwalają to osiągnąć. Jednym z nich jest katalizator, który po zużyciu może okazać się niemałym kłopotem dla właściciela samochodu, jednak niektórzy wpadli na bardzo dobry pomysł wykorzystania go jako źródło cennych metali szlachetnych.

Jak rozpoznać zużyty katalizator

Katalizator samochodowy to jeden z elementów układu wydechowego, który odpowiada za zmniejszenie ilości szkodliwych spalin, takich jak tlenek węgla, węglowodory, tlenek azotu i innych. Wraz z upływem czasu i przejechanych kilometrów, szczególnie jeśli miał do czynienia z nagłymi zmianami temperatur, katalizator może się zużyć. Zużyty katalizator można poznać po kilku znamiennych objawach:

  • problemy z osiągami silnika – znaczny spadek mocy oraz poczucie, że po naciśnięciu pedału gazu paliwo nie dopływa do silnika,
  • wzrost zużycia paliwa,
  • wypadanie zapłonów – wiąże się z nagłym szarpaniem samochodu oraz przerywaniem pracy silnika,
  • wzrost emisji dwutlenku węgla – w momencie, gdy do wnętrza reaktora katalitycznego dostanie się olej silnikowy, co zaburza pracę katalizatora, emisja CO2 znacznie wzrasta.

Jeśli zauważymy chociaż jeden z powyżej opisanych objawów, warto się zainteresować stanem katalizatora. Jego kondycję można sprawdzić poprzez test gaźnika lub czujnika tlenku. W pierwszym przypadku należy usunąć filtr powietrza, a druga osoba powinna oświetlić wlot gaźnika i sprawdzić, czy widoczne są ślady oparów paliwa. Jeśli występują – mogą wskazywać na problemy z katalizatorem. W przypadku czujnika tlenku wystarczy go wymontować – jeśli będą zauważalne zmiany w wydajności pojazdu, można spodziewać się, że katalizator się zużył.

Recykling katalizatorów

Wielu kierowców nie wie, co zrobić z zużytym katalizatorem. Pierwszym pomysłem jest wyrzucenie go, jednak o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem może się okazać oddanie go do skupu (takiego jak np. punkt skupu i przerobu katalizatorów Katmet).  Ta opcja jest szczególnie popularna wśród osób świadomych ekologicznie, gdyż katalizatory są następnie poddawane recyklingowi i są ważnym źródłem metali szlachetnych. Przykładowo, aby otrzymać 1 kilogram platyny należy wydobyć ok. 150 ton rudy lub poddać recyklingowi 2 tony zużytych katalizatorów. Nie możemy zaprzeczyć, że różnica jest znacząca.

Ważne jednak jest to, że odpad tego rodzaju możemy odsprzedać jedynie firmom posiadającym niezbędne certyfikaty i zezwolenia. W innym wypadku nie wiadomo, co się może z nim stać, dlatego warto być na to wyczulonym.
Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz