Artykuł sponsorowany

Sól drogowa – przykłady zastosowań

Sól drogowa – przykłady zastosowań

O tym, że sól drogowa jest najlepszym sposobem zapobiegania i likwidacji śliskości ulic oraz chodników wie chyba każdy. Rzeczywiście, substancja ta, będąca niemal czystym  chlorkiem sodu, najlepiej znana jest nam właśnie w tej odsłonie. Ale czy to jedyne jej zastosowanie?

Jak działa sól drogowa?

Techniczny chlorek sodu, znany pod nazwą soli drogowej, jest niczym innym niż zmielona sól kamienna – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy KREX. Zimą, sól drogowa stanowi najskuteczniejsze zabezpieczenie przed upadkiem, ponieważ w przeciwieństwie do alternatywnego posypywania piachem, jej działanie nie ogranicza się wyłącznie do zwiększenia tarcia. Chlorek sodu zwalcza śliskość oblodzonych powierzchni ponieważ czynnie je rozmraża.

Techniczny chlorek sodu w chłodnictwie

Chlorek sodu znajduje jednak zastosowanie nie tylko na drogach. Jest także jednym ze składników solanek wykorzystywanych w chłodnictwie i klimatyzacji. Płynne substancje stosowane w tego rodzaju urządzeniach nazywamy czynnikami chłodniczymi.

Uzdatnianie wody chlorkiem sodu

Kolejnym zastosowaniem chlorku sodu jest uzdatnianie wody. Specjalne preparaty na bazie soli wykorzystuje się do regeneracji stacji zmiękczania. Chlorek sodu stosowany jest również w basenach, gdzie z zasolonej wody, przy pomocy specjalnych urządzeń, wytwarza się z niego antyseptyczny chlor i do poprawy jakości wody w instalacjach zakładów przemysłowych.

Sól w przemyśle chemicznym

Najwięcej zastosowań soli znajdziemy w branży chemicznej. Szacuje się, że ta dziedzina przemysłu zużywa około 70% całej produkowanej soli. Chlorek sodu jest surowcem do uzyskania takich substancji jak m.in. soda, sód metaliczny, chlor, wapno chlorowe czy kwas solny.

Inne zastosowania soli

Chlorek sodu wykorzystuje się ponadto w garbarstwie w celu wyprawiania i konserwacji skór oraz jelit, podczas barwienia tkanin, przemyśle spożywczym i wielu innych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz