Artykuł sponsorowany

Skąd czerpać wiedzę o pszczelarstwie?

Skąd czerpać wiedzę o pszczelarstwie?

Pszczelarstwo, niezależnie od skali, stanowi nie tylko formę zarobku, ale także hobby, które wiele uprawiających je osób stawia niezwykle wysoko. Pozyskiwanie miodu, opieka nad pszczołami, dbanie o ule i wszystkie inne związane z pszczelarstwem czynności są pożyteczne i relaksujące. Dobry pszczelarz wie, że musi ciągle poszerzać swoją wiedzę, co pozwoli mu na sprawniejsze pokonywanie przeciwności oraz lepsze wykonywanie swoich obowiązków.

Istota pszczelarstwa

Dobre zrozumienie kwestii związanych z pszczelarstwem objawia się nie tylko lepszej jakości miodem, ale przede wszystkim kompleksową wiedzą. Pozyskiwanie wiedzy z książek, w trakcie rozmów oraz z praktyki to tylko niektóre drogi. Jeśli chodzi o najnowsze informacje oraz rzetelne porady najlepiej sięgnąć po sprawdzone, cykliczne publikacje, takie jak miesięcznik „Pszczelarstwo” publikowany przez Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. To na jego łamach zamieszczane są doniesienia ze świata pszczelarzy – opisywane są wyniki niedawno przeprowadzonych badań, ciekawostki, dobre praktyki, aktualności, nowy sprzęt i możliwości. To tutaj dowiemy się także, jaki jest obecny stan pszczelarstwa nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Ma to znaczenie dla nas wszystkich. Dzięki pszczelarstwu funkcjonuje rolnictwo, a to ono jest podstawą każdej gospodarki, generując pożywienie dla wszystkich ludzi i zwierząt hodowlanych. Oznacza to, że – czy tego chcemy czy nie – dyscyplina ta dotyczy nas wszystkich. Bez niej niewątpliwie trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczeństw.

Czy pszczoły masowo wymierają?

Tym bardziej boli fakt, że wiedza większości Polaków na temat pszczelarstwa jest nadal zbyt mała. Nie zdajemy sobie sprawy z jego istotności, często powielamy także mity. Najpopularniejszym w ostatnich latach jest ten związany z wymieraniem pszczół – prawie 80% mieszkańców naszego kraju sądzi, że nad Wisłą brakuje pszczół, a lekko ponad 70%, że pszczoły masowo giną. Jest to nieprawda, bowiem od lat dziewięćdziesiątych przyrost rodzin pszczelich w Polsce to około 3-4% rocznie. Dobrze jest więc zasięgnąć opinii ekspertów –miesięcznik „Pszczelarstwo" tworzony jest i redagowany przez specjalistów doskonale zorientowanych w swoich niszach. Połączenie ich wiedzy oraz doświadczenia pozwala na uzyskanie kompleksowego przekroju wszelkich zagadnień związanych z pszczelarstwem. Zapoznanie się z jego treścią pomoże nie tylko początkującym, ale także doświadczonym osobom, które z pewnością staną się dzięki temu specjalistami w dziedzinie pszczelarstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz