Artykuł sponsorowany

Rodzaje oznakowań poziomych

Rodzaje oznakowań poziomych

Zarówno znaki drogowe, jak i oznaczenia umieszczane w halach usługowych czy przemysłowych są ważnymi symbolami, których celem jest uporządkowanie przestrzeni i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Można je podzielić na pionowe i poziome. Mogą być stosowane razem lub występować samodzielnie. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje oznakowań poziomych i kiedy warto je stosować.

Oznakowania poziome, czyli…

Wszelkiego rodzaju znaki umieszczone na nawierzchni. Wyróżnia się znaki poziome drogowe oraz te stosowane w obiektach przemysłowych i usługowych. Ich projektowaniem oraz malowaniem zajmują się profesjonalne firmy. Przedstawiciel jednej z nich – Malowanie Pasów z Wrocławia – twierdzi, że: obowiązek przygotowania projektu oraz jego późniejszego zrealizowania jest dużym wyzwaniem, któremu sprostać mogą tylko najlepsi. Dzięki temu, że nasza firma ma wieloletnie doświadczenie, możemy zaproponować Państwu wykonanie pracy na wysokim poziomie na terenie całej Polski, w każdym dniu tygodnia. Stosujemy materiały wysokiej jakości, o stosownych atestach.

Sposób wykonania

Oznaczenia poziome są najczęściej realizowane poprzez malowanie oraz zastosowanie taśm podłogowych. Z malowanymi liniami (powstają zazwyczaj przez malowanie natryskowe) mamy najczęściej do czynienia w oznakowaniu dróg, ciągów komunikacyjnych czy wyznaczeniu odpowiednich linii (np. na parkingu). Oznakowanie nowo powstałych dróg jest równie często wykonywane przez utwardzenia grubowarstwowe, czyli za pomocą mas termoplastycznych oraz chemoutwardzalnych. Z kolei stosowanie samoprzylepnych taśm jest przydatne w wyznaczeniu przestrzeni na różnego rodzaju halach. Rodzaj oznakowań poziomych wybiera się na podstawie takich wytycznych, jak: różnorodność podłoża oraz indywidualne oczekiwania i potrzeby klientów.

Charakterystyka oznakowań poziomych

Celem odpowiedniego oznakowania przestrzeni jest wprowadzenie uporządkowanego ruchu – w przypadku znaków drogowych oraz zwiększenie wydajności pracy – jeśli mowa o zastosowaniu oznaczeń w różnego rodzaju obiektach. Jest to możliwe dzięki właściwemu oznakowaniu. Stosuje się je po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników danej przestrzeni (zmniejszenie wypadków) oraz usprawnić ich poruszanie się. Oznakowanie poziome, takie jak: linie, strzałki, napisy, symbole oznaczają konkretne miejsce na określonej przestrzeni. Są to najczęściej znaki informujące, nakazujące, zakazujące oraz ostrzegawcze. Znaki poziome powinny charakteryzować się dobrą widocznością, trwałością, odpornością oraz w przypadku symboli drogowych – odpowiednią odblaskowością i szorstkością.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz