Artykuł sponsorowany

Elementy oznakowania samochodów ciężarowych

Elementy oznakowania samochodów ciężarowych

Kierowcy pojazdów ciężarowych muszą dbać o to, aby na prowadzonych przez nich samochodach zawsze znajdowało się odpowiednie oznakowanie. Tablice oraz naklejki mają za zadanie informować, ale też ostrzegać innych kierowców. Stanowią też niekiedy informację dla funkcjonariuszy kontrolujących ruch drogowy. Z jakimi elementami oznakowania ciężarówek można się spotkać?

O czym informuje oznakowanie samochodów ciężarowych?

Na samochodach ciężarowych często można zobaczyć zielone, okrągłe naklejki. Jednak niewiele osób – w tym kierowców aut osobowych – wie, co one oznaczają.

Jeżeli na takiej naklejce znajdują się litery „L” oraz „G” mówią one o tym, że samochód spełnia odpowiednio austriackie i niemieckie wymagania, co do emisji hałasu. Natomiast kiedy widnieje na niej symbol „U” lub „S”, to pojazd taki jest przyjazny dla środowiska.

Niebieska naklejka z białym napisem „TIR” oznacza, że pojazd ciężarowy korzysta z ułatwień celnych. Musi ona być zawsze umieszczona zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu. Natomiast biało-czerwone skośne pasy informują o transporcie ładunku, który wystaje więcej niż 1,5 metra poza obrys pojazdu. Niektóre oznakowania mówią też o tym, z jakiego kraju pochodzi ciężarówka. Są na nich umieszczone litery symbolizujące nazwę tego państwa. Inne naklejki w kształcie koła określają, z jaką prędkością może poruszać się pojazd.

Jednym z najważniejszych zadań oznakowania ciężarówek jest funkcja informacyjna. To dzięki niemu wiadomo, czy pojazd spełnia określone normy, czy korzysta z ułatwień celnych oraz z jakiego kraju pochodzi. Ich naklejanie na pojazdy jest bardzo ważne ze względu na obowiązujące przepisy” – mówi ekspert z firmy Martex.

Przed czym ostrzegają naklejki na samochodach ciężarowych?

Oznakowanie ciężarówek ma też za zadanie ostrzec i poinformować innych uczestników ruchu o tym, co znajduje się w transportowanej dostawie.

Naklejki mówią o tym, że przewożony jest ładunek typu ADR, czyli materiały niebezpieczne. Jeśli ciężarówka jest oznakowana na pomarańczowo, oznacza to, że w środku mogą znajdować się tam na przykład butle z gazem czy z toksycznymi substancjami. Naklejki w kształcie rombów mówią o przewożeniu przez pojazd gazów palnych, substancji trujących, materiałów wybuchowych, promieniotwórczych oraz radioaktywnych takich jak uran czy pluton. W zależności od koloru i znajdującej się na nich grafiki oznaczają ładunek, którym mogą być substancje skażone wirusami i bakteriami lub materiały samoreaktywne. Oprócz tego naklejki w kształcie rombu umieszczane są także na cysternach służących do przewozu paliwa

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz