Artykuł sponsorowany

Rodzaje frezowania i frezów

Rodzaje frezowania i frezów

Obróbka metalu to szereg procesów, które pozwalają zmienić właściwości produktu. Jedną z podstawowych metod skrawania jest frezowanie. Proces ten odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn, jakimi są frezarki sterowane numerycznie. Przy ich pomocy w materiale można wykonać kanaliki czy rowki. Zobacz, jakie są najczęściej stosowane rodzaje frezowania i jakie frezy są używane do ich wykonania.

Poznaj bliżej rodzaje frezowania

O to, jakie rodzaje frezowania się wyróżnia, zapytaliśmy eksperta z firmy Zakład Obróbki Mechanicznej Trzpis.

Dzielimy je ze względu na:

  • rozmieszczenie ostrzy,
  • kinematykę,
  • konstrukcję.

Typ obróbki dobierany jest ze względu na to, z jakim materiałem się pracuje i jaki jest oczekiwany efekty końcowy. Każdy z wyżej wymienionych typów obrabiania podzielić można jeszcze na bardziej szczegółowe kategorie. Jeśli mowa o frezowaniu ze względu na rozmieszczenie ostrzy, dodatkowo można wymienić frezowanie: obwodowe, czołowe i skośne. W przypadku tego pierwszego, nazywanego także walcowym, oś frezu umieszczana jest równoległe do powierzchni obrabianego metalu. W przypadku frezowania czołowego oś jest ułożona prostopadle do skrawanego materiału. Z kolei frezowanie skośne odbywa się wtedy, kiedy oś frezu tworzy dowolny kąt nachylenia od 0 do 90 stopni w stosunku do opracowywanej powierzchni.

Frezowanie pod względem kinematycznym obejmuje obrabianie przeciwbieżne, w którym to kierunek pracy jest przeciwny do kierunku obrotu obrabianego metalu, oraz obrabianie współbieżne, gdzie obrót metalu i kierunek ruchu narzędzia są ze sobą zgodne.

Z kolei obrabianie swobodne (jednostronne), niepełne (dwustronne) i pełne (trójstronne) to rodzaje frezowania ze względu na konstrukcję. Kolejno oznacza to powstawanie tylko jednej, dwóch lub trzech powierzchni.

Jaki są rodzaje frezów?

Oprócz rodzajów frezowania rozróżnia się różne typy frezów. Czym one są? To elementy, które składają się z części roboczej, łączącej i chwytowej. Mają one specjalne ostrza do skrawania, dzięki którym możliwa jest obróbka metalu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje końcówek skrawających, najczęściej dzieli się je ze względu na kształt. Wyróżnić można frezy: walcowe, czołowe, tarczowe, kątowe, kształtowe, gwintowe, modułowe, trzpieniowe, palcowe i krążkowe. W zależności od geometrii ostrzy wykorzystuje się je do innych prac. Na przykład frezy walcowe są używane do obrabiania płaszczyzn, a obrotowe stosuje się do tworzenia obrzeży i rowków.

Profesjonalna obróbka metali wymaga rozległej wiedzy na temat skrawania i używanych frezów, wybór odpowiedniej metody pozwala na skuteczne przeprowadzenie prac.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz