Artykuł sponsorowany

Na czym polega profesjonalna obróbka materiałów metodą skrawania CNC?

Na czym polega profesjonalna obróbka materiałów metodą skrawania CNC?
Obróbka metali za pomocą metody CNC jest rozwiązaniem innowacyjnym, wykorzystującym nowoczesne technologie. Pozwala ona ograniczyć udział człowieka wyłącznie do programowania i kontroli poszczególnych etapów. Dzięki wykorzystaniu komputerów praca jest niezwykle precyzyjna i skupiona na tworzeniu nawet niewielkich części. Na czym polega metoda CNC i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Czym jest metoda CNC?

Skrót CNC pochodzi od angielskiego Computerized Numerical Control, co oznacza „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Jak sama nazwa wskazuje, metody skrawania opierają się na zsynchronizowaniu urządzeń służących do obróbki z systemami komputerowymi. Maszyny stosowane w obróbce CNC to przede wszystkim:

  • frezarki;
  • tokarki;
  • elektrodrążarki;
  • wiertarki;
  • przecinarki;
  • szlifierki.

W obrębie układu Computerized Numerical Control często używa się również określenia „park maszynowy”, które definiuje ogół zintegrowanych ze sobą maszyn, pozwalających na kompleksową obróbkę materiału, od procesu skrawania, aż po ostateczne wykończenie. W zakresie możliwości obróbki CNC wyróżniamy trzy rodzaje układów sterujących, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów.

  1. Sterowanie ciągłe – umożliwia wykonanie dowolnych ruchów, nie tylko prostych pionowych i poziomych, ale także skosów, łuków i linii krzywych.
  2. Sterowanie odcinkowe – narzędzia poruszają się zawsze równolegle do zaprogramowanej osi.
  3. Sterowanie punktowe – pozycję narzędzi ustala się w położeniu określonym względem obrabianego przedmiotu.

Dzięki tak szerokiemu zakresowi możliwości, obróbka CNC jest jednym z najbardziej precyzyjnych i najskuteczniejszych sposobów wytwarzania części mechanicznych, z powodzeniem zastępujących wyłączną pracę człowieka za pomocą tokarek i frezarek starszego typu.

Jakie materiały można skrawać za pomocą metody CNC?

CNC jest szeroko wykorzystywana w przemyśle mechanicznym, pozwalając na stworzenie masowej produkcji części metalowych. Wykorzystuje ją między innymi gliwicki Zakład Obróbki Metalu Trzpis. Obróbka CNC nie odnosi się wyłącznie do metalu. Doskonale sprawdza się również w przypadku innych materiałów, takich jak drewno, tworzywa sztuczne oraz naturalne kamienie i skały. Należy jednak pamiętać, że aby móc korzystać z metody CNC konieczna jest znajomość obsługi i programowania specjalistycznych maszyn sterujących. W przeciwieństwie do klasycznych narzędzi służących do obróbki i skrawania CNC wymaga doświadczenia i wykształcenia, pozwalającego wprowadzać do systemu polecenia, w celu uzyskania pożądanych przez nas efektów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz