Artykuł sponsorowany

Rezonans magnetyczny – jak się przygotować do badania?

Rezonans magnetyczny – jak się przygotować do badania?

Rezonans magnetyczny jest przydatny podczas diagnozy wielu schorzeń. Za jego pomocą przeprowadza się badania mózgu czy kręgosłupa. Dzięki działaniu pola magnetycznego możliwe jest zdiagnozowanie takich schorzeń jak guzy, urazy czy demencja starcza. Przed przystąpieniem do badania należy udać się do lekarza, który oceni wstępnie problem i przepisze odpowiednie skierowanie. Żeby badanie przebiegło sprawnie, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad związanych z postępowaniem przed zabiegiem i przynieść ze sobą niezbędne dokumenty.

Co należy zrobić przed badaniem?

Badanie rezonansem magnetycznym nie jest bolesne i nie trwa długo. Jego sprawny przebieg jest jednak zależny od przygotowania pacjenta i jego postępowania. Przed badaniem należy:

  • pozostać na czczo co najmniej przez cztery godziny;

  • zażyć stale przyjmowane leki o stałej porze;

  • poinformować lekarza o fakcie wszczepionych w ciało metalowych elementów, takich jak implanty, rozruszniki czy endoprotezy;

  • wypić co najmniej 1,5 litra płynów w dniu poprzedzającym badanie, jeśli wymagane jest podanie środka kontrastującego;

  • pamiętać o niewnoszeniu ze sobą metalowych przedmiotów i urządzeń elektronicznych. Mogą one ulec uszkodzeniu, uszkodzić urządzenie MR lub spowodować obrażenia osoby badanej przez działanie silnego pola magnetycznego. Należy także pamiętać, aby ubrania nie zawierały metalowych elementów, takich jak suwaki czy guziczki.

Należy pamiętać też, aby przynieść ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i komplet dotychczasowej dokumentacji medycznej. Jeśli badanie rezonansem magnetycznym ma zostać przeprowadzone z użyciem kontrastu, trzeba mieć także aktualne wyniki badań kreatyniny we krwi.

Badania wykonywane przed użyciem rezonansu magnetycznego

Badanie rezonansem magnetycznym wymaga niekiedy użycia środka kontrastującego. Specjaliści z firmy Maciej Sajewicz Pracownie Rezonansu Magnetycznego podkreślają, że w takich przypadkach przed wizytą w pracowni diagnostyki należy udać się na badanie sprawności nerek. Podanie kontrastu jest możliwe tylko przy pewności, że narząd ten pracuje prawidłowo. Następuje to poprzez wykonanie pomiaru poziomu kreatyniny we krwi, które powinno mieć miejsce nie wcześniej niż tydzień przed badaniem MR. W niektórych placówkach można wykonać je też bezpośrednio przed badaniem rezonansem. Podczas przyjęcia środka kontrastującego należy liczyć się z możliwością wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak zaburzenia smaku czy ból głowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz