Artykuł sponsorowany

Pantomografia – skuteczna diagnostyka schorzeń w obrębie szczęki, zębów i jamy ustnej

Pantomografia – skuteczna diagnostyka schorzeń w obrębie szczęki, zębów i jamy ustnej

Dzisiaj nowoczesne techniki obrazowania, w formie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, technologii rentgenowskiej, czy mammografii, potrafią szybko zdiagnozować nawet pierwsze symptomy rozwoju nowotworu złośliwego w ciele człowieka. Nic dziwnego, że innowacyjne sprzęty pozwalające na przeprowadzanie takich specjalistycznych badań, wykorzystywane są dzisiaj we wszystkich dziedzinach medycyny – również w stomatologii. Przy leczeniu problemów zębów, jamy ustnej, a także szczęki, należy przeprowadzić diagnostykę pantomograficzną!

Co obejmuje badanie pantomograficzne?

Badanie pantomograficzne specjalistycznym sprzętem jest istotnym elementem diagnostyki stomatologicznej, obejmując całe uzębienie, sąsiadujące struktury, kości części twarzowej i czaski, wyrostki kłykciowe żuchwy, a także części zatok. Pantomografia jest zatem przygotowana na obrazowanie ponad 35 punktów anatomicznych, w zmodyfikowanej warstwowej bądź tomograficznej formie. Warto przy tym wiedzieć, że innowacyjna aparatura dobiera w sposób automatyczny i intuicyjny dane parametry ekspozycyjne, a dzięki licznym programom obrazowania, można w szerokim zakresie analizować uzyskane wyniki.

Dziesięć etapów pantomograficznych

Jak w każdej metodzie obrazowania w medycynie, w pantomografii również może dojść do błędów diagnostycznych. Aby je wyeliminować bardzo ważne jest profesjonalne obsługiwanie aparatury i kierowanie się do zasad użytkowania podanych przez producenta. Ważny jest również tzw. „dekalog pantomograficzny”, który wyróżnił dziesięć etapów procesu obrazowania. Przejście przez każdy z nich w dokładny sposób, pod okiem certyfikowanego technika, pozwala uzyskać w 100% „czysty” obraz, ukazujący stan zdrowia szczęki, zębów, i innych elementów jamy ustnej. Etapami tymi, są:

  • zakładanie kasety,
  • ustawienie parametrów ekspozycji,
  • zdjęcie biżuterii przez pacjenta i zabezpieczenie ciała fartuchem ołowianym,
  • zagryzanie bloczka,
  • dopasowanie kąta nachylenia podbródka,
  • ustawienie i zamknięcie bocznych stabilizatorów,
  • ustawienie pacjenta w pozycji wyprostowanej,
  • instruowanie pacjenta – konieczność przełknięcia śliny w odpowiednim momencie, dotknięcia językiem podniebienia i pozostanie w takich stanie,
  • wykonanie ekspozycji,
  • wywołanie.

Gdzie wykonywane są badania pantomograficzne?

Badania pantomograficzne są najczęściej wykonywane poza gabinetami stomatologicznymi. Tylko niektóre ośrodki leczenia chorób szczękowych, zębów i przyzębia, dysponuje tak drogim i innowacyjnym sprzętem, jakim są pantografy. Dzisiaj nawet nowoczesne przychodnie, często współpracują z pracowniami techniki obrazowania, w zakresie m.in. przeprowadzania badań tomograficznych, mammograficznych, czy rezonansu magnetycznego. Specjalistycznych ośrodków przybywa, dzięki czemu pacjenci z własnych środków mogą coraz taniej wykonać dane badania, a wielokrotnie są one przeprowadzane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli zatem chcesz szybko wykonać odpowiednią diagnostykę obrazową, zgłoś się m.in. do pracowni TOMOGRAF, która posiada swoje placówki w Tychach i Mikołajowie. To tam można przeprowadzić badanie pantomografem, a na szczególną uwagę zasługuje wysoki poziom obsługi pacjentów niepełnosprawnych, do których dostosowana jest nowoczesna aparatura!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz