Artykuł sponsorowany

Ręczne wykonywanie gwintów na elementach metalowych – Polnar

Ręczne wykonywanie gwintów na elementach metalowych – Polnar
Zarówno profesjonalne firmy zajmujące się obróbką skrawaniem, jak i domowi majsterkowicze, potrzebują solidnych narzędzi do wykonywania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych. Takie urządzenia przydają się między innymi do tworzenia nietypowych elementów gwintowanych oraz regeneracji śrub i nakrętek. Pracę znacznie ułatwiają gwintowniki i narzynki oferowane przez firmę Polnar z Warszawy.

Jakie narzędzia są potrzebne do gwintowania?

Gwintowanie to szczególny rodzaj obróbki skrawaniem, polegający na wykonywaniu spiralnych nacięć na elementach w kształcie walca i w otworach. Proces ten umożliwia tworzenie połączeń śrubowych i jest szeroko wykorzystywany na przykład w branży maszynowej czy meblarskiej. Do ich wykonywania potrzebne są dwa rodzaje narzędzi – gwintowniki i narzynki. Te pierwsze służą do wycinania gwintów wewnętrznych, a drugie zewnętrznych. Wysokiej jakości przyrządy do takiej obróbki dostępne są w hurtowni narzędzi Polnar w Warszawie. To produkty firmy Fanar – krajowego lidera w produkcji takich narzędzi. W ofercie znajdują się gwintowniki i narzynki najróżniejszych rozmiarów, a także zestawy, które pozwalają na sprawne wykonywanie gwintów zarówno profesjonalistom, jak i amatorom.

Jak wykonać gwint wewnętrzny?

Gwint wewnętrzny wykonuje się przy użyciu gwintownika. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego otworu. Aby efekt był zgodny z założeniami, należy zadbać o jego prawidłowy wymiar. Jego obliczenie jest bardzo proste – od pełnej średnicy gwintu należy odjąć jego skok. Przykładowo, pod śrubę M10 o skoku 1,5 mm potrzebne będzie wywiercenie otworu o świetle 8,5 mm. Sama obróbka, ze względu na opory skrawania, przebiega najczęściej w dwóch lub trzech przebiegach. Jak wyjaśnia ekspert z hurtowni Polnar:

Do dwustopniowego wycinania używa się dwóch rodzajów gwintowników, umieszczonych w uchwycie zwanym pokrętką – zdzieraka i wykańczaka. W trzystopniowej obróbce stosuje się pomiędzy nimi jeszcze jeden rodzaj – pośredni. Ostrza gwintowników, wkręcanych w uprzednio przygotowany otwór, tworzą precyzyjne nacięcie, a podział pracy na dwa lub trzy przebiegi znacznie ułatwia prace i zapobiega uszkodzeniu elementu.

Jak wykonać gwint zewnętrzny?

Do wykonania gwintu zewnętrznego potrzebna jest narzynka. W tym przypadku dobór odpowiedniego rozmiaru wałka do obróbki również wyliczamy według wzoru. Dla śrub metrycznych jego średnica powinna być pomniejszona o dziesiątą część skoku gwintu. Przy innych rodzajach gwintów, rozmiar obrabianego elementu dobiera się na podstawie indywidualnych norm tolerancji. Narzynkę umieszcza się w specjalnym uchwycie i nakręca się ją na przygotowany wcześniej wałek. W przeciwieństwie do pracy z gwintownikami, jedna końcówka wykonuje pełne nacięcie i nie ma tutaj potrzeby stopniowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz