Artykuł sponsorowany

Jak naostrzyć noże w kosiarce?

Jak naostrzyć noże w kosiarce?

Jeśli chcemy, aby przydomowy trawnik efektownie się prezentował, musimy go regularnie kosić. Gdy jednak po skończeniu strzyżenia wygląda gorzej niż zwykle, oznacza to jedno – pora na ostrzenie noży kosiarki. Maszynę należy odpowiednio przygotować i stosować się do kilku ważnych zasad, które gwarantują dalszą poprawną pracę kosiarki. Jak wygląda ostrzenie w praktyce?

Wymiana ostrzy. Kiedy to robić?

Tępienie się noży występuje w sposób naturalny i wynika z faktu normalnego użytkowania urządzenia. Nie da się więc go uniknąć. Na szybkość tępienia się noży tnących wpływają takie czynniki jak wielkość koszonych powierzchni czy częstotliwość koszenia. Nie bez znaczenia jest też wielkość i grubość trawy. Niestety często się zdarza, że tańsze kosiarki wyposażone są w noże ze słabej jakości stopu, które to wymagają nawet cotygodniowego ostrzenia. Przy kupnie sprzętu warto więc nie kierować się tylko ceną. Szeroki wybór modeli kosiarek znajdziemy w firmie Ol-Mar.

Aby wiedzieć, kiedy noże wymagają ostrzenia, należy obserwować zachowanie kosiarki i efekty jej pracy. W przypadku urządzeń zasilanych elektrycznie silnik będzie wydawał dużo głośniejsze dźwięki niż zazwyczaj. W modelach spalinowych zwiększy się zaś znacząco zużycie paliwa. Objawem stępionych noży jest też wydłużony czas koszenia. Jeśli zmęczyliśmy się mocniej niż zazwyczaj – przyszedł już czas na ostrzenie. Tępe noże, zamiast ścinać trawę, po prostu ją rozrywają, co powoduje nieestetyczny wygląd koszonych powierzchni.

Odpowiednie przygotowanie kosiarki

Ostrzenie noży kosiarki nie należy do skomplikowanych czynności. Nie możemy zapomnieć o wyłączeniu silnika i odcięciu maszyny od źródła zasilania. W celu uzyskania swobodnego dostępu do noży kosiarkę należy lekko przechylić.  Przednie koła powinny znaleźć się w górze, a tylne stać stabilnie na ziemi. Jeśli kosiarkę wywrócimy do góry nogami, narobimy jej poważnych szkód. Płyny mogą bowiem dostać się do gaźnika czy filtra.

Śrubę mocującą nóż odkręca się kluczem nasadowym. Wyjęte ostrza należy oczyścić ze wszelkich zabrudzeń. Pod strumieniem ciepłej wody z odrobiną detergentu na dobre pozbędziemy się grudek błota i ścinek trawy. Często śmigła pokryte są również warstwą rdzy. Trzeba ją wówczas usunąć za pomocą drucianej szczotki. Mokre noże po tym zabiegu wymagają dokładnego osuszenia. W innym razie na powrót rdzy nie będziemy musieli długo czekać.

Prawidłowe ostrzenie. Jakich przestrzegać zasad?

Otrzenie noży kosiarki odbywa się najczęściej przy użyciu szlifierki lub pilnika do metalu. Warto nadmienić, że śmigła należy ostrzyć tylko od wierzchniej strony maszyny. Spód powinien pozostać płaski. Aby osiągnąć najlepsze efekty, zaleca się, aby krawędź tnącą szlifować pod kątem 20-30 stopni. Czynność tą należy kontynuować aż do chwili powstania szpicu. Ważną kwestią jest też sprawdzenie wyważenia noży. Pod żadnym pozorem nie mogą się one przechylać w żadną stronę. Nieprawidłowe wyważenie skutkuje mocnymi drganiami śmigieł, co może doprowadzić nawet do usterki całego silnika. Jeśli któryś z noży wydaje się lżejszy, należy go lekko doszlifować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz