Artykuł sponsorowany

Psychoterapia indywidualna u osób dorosłych

Psychoterapia indywidualna u osób dorosłych

Indywidualna psychoterapia to jedna z metod leczenia zaburzeń nie tylko psychologicznych, ale też takich, które dają objawy somatyczne mające swoje podłoże w emocjach. Główną metodą są spotkania oraz rozmowy z psychoterapeutą w gabinecie psychoterapeutycznym. Terapia odbywa się zwykle z częstotliwością jednego lub dwóch spotkań w tygodniu. Psychoterapia indywidualna to forma pracy przeciwstawna terapii grupowej. To dzięki niej unika się kontaktu z pozostałymi jednostkami, które mogą się przyczynić do dyskomfortu oraz całkowitego zamknięcia się w sobie.

Czy psychoterapia jest skuteczna?

W środowisku medycznym psychoterapia uznawana jest za formę leczenia, jednak istnieje stanowisko pacjentów, którzy zaprzeczają temu stwierdzeniu. Ich zdaniem farmakologia umożliwia odczucie większej ulgi niż kontakt z psychoterapeutą. Należy mieć jednak świadomość, że taka metoda wiąże się z podaniem pewnych substancji chemicznych, najczęściej neuroleptyków, antydepresantów. Zabieg chirurgiczny sprowadza się często do wycięcia zmienionych patologicznie tkanek, a stosowane elektrowstrząsy oddziałują na mózg poprzez wyładowania elektryczne i regulują ludzkie zachowania. Bezsprzecznie są to silniejsze metody leczenia, które mogą przynieść nieodwracalne zmiany w percepcji, reakcji oraz zachowaniach o podłożu emocjonalnym. Psychoterapia indywidualna jest niejednokrotnie lepszym rozwiązaniem, ponieważ bazuje wyłącznie na redukcji objawów wskazujących na chorobę. Terapia indywidualna jest korzystniejsza dla pacjenta, ponieważ może on skupić się na analizie własnego życia, historii i dotarciu do przyczyn, które doprowadziły do patologicznych reakcji. Wiele badań wskazuje na to, iż pozytywne zmiany zachodzące w mózgu pod wpływem leczenia psychoterapii, zwanej kuracją słowem, są znacznie trwalsze i dzieją się za zgodą pacjenta. To on negocjuje i ustala z terapeutą każde słowo i temat rozmowy, który chce poruszyć. Z kolei leczenie farmakologiczne jest bardziej mechanicznym potraktowaniem umysłu człowieka.

Zjawiska występujące podczas sesji psychoterapeutycznej indywidualnej

To, czy sesje psychoterapeutyczne okażą się skuteczne, zależne jest od wielu czynników składających się na powodzenie terapii. W głównej mierze zależy to od otwartości pacjenta oraz chęci podjęcia się leczenia i świadomości własnych zaburzeń. Jak zaznacza specjalista z Gabinetu Psychoterapii dr Katarzyna Czekierda, podczas sesji dużą uwagę skupia się na tym, aby zbudować wzajemne zaufanie w relacji pacjent-psychoterapeuta. Zadaniem specjalisty jest umiejętne rozładowanie napięć emocjonalnych oraz uświadomienie pacjenta o modyfikacjach w jego zachowaniu, jakie zajdą w trakcie spotkań. Nie mniej ważne jest ciągłe edukowanie pacjenta, rozmowa z nim oraz dążenie do uzyskania pozytywnej zmiany.

Istnieją różne podejścia terapeutyczne i rodzaje oddziaływań. W zależności od przebiegu choroby oraz indywidualnych potrzeb pacjenta można dostosować oddziaływania terapeutyczne do jego oczekiwań.

Opracowanie:
Wrocław, Skwierzyńska 20 lok. 4
tel. 609 235 077
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz