Artykuł sponsorowany

Psychoterapia indywidualna jako forma leczenia zaburzeń lękowych. Gabinet Certyfikowanego Psychoterapeuty Systemowego Anny Czekanowskiej-Gubskiej z Gorzowa Wielkopolskiego

Psychoterapia indywidualna jako forma leczenia zaburzeń lękowych. Gabinet Certyfikowanego Psychoterapeuty Systemowego Anny Czekanowskiej-Gubskiej z Gorzowa Wielkopolskiego

Mówi się, że lęk towarzyszy każdemu. Są jednak osoby, którym utrudnia on codzienne funkcjonowanie. Mowa tu o ludziach cierpiących na zaburzenia lękowe, dawniej nazywane nerwicą. Charakteryzują się one nasilonym i długotrwałym uczuciem niepokoju, potrafią skutecznie obniżyć jakość życia. Jedną z metod ich leczenia jest farmakoterapia, a drugą – psychoterapia systemowa. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

Przyczyny i rodzaje zaburzeń lękowych

Trudno mówić o jednej przyczynie zaburzeń lękowych. Zazwyczaj są one spowodowane kombinacją kilku czynników, wśród których znaleźć się mogą zaburzenia psychiczne różnego pochodzenia, traumy, problemy ze zdrowiem fizycznym, substancje psychoaktywne, przewlekły stres lub czynniki osobowościowe (np. perfekcjonizm lub niska samoocena). W związku z wielością przyczyn wyróżnia się kilka rodzajów zaburzeń lękowych. Mówi o tym pacjentka gabinetu certyfikowanego psychoterapeuty systemowego Anny Czekanowskiej-Gubskiej z Gorzowa Wielkopolskiego:

W moim przypadku występował przede wszystkim problem z zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi i fobią społeczną. Czułam się niekomfortowo w sytuacjach społecznych. Dodatkowo niemal stale towarzyszył mi lęk ogólny. Zazwyczaj nie byłam w stanie stwierdzić, czego lub kogo się boję. Niepokój po prostu trwał, przez co byłam zmęczona, drażliwa, miałam problemy ze snem. Jestem dopiero na początku mojej drogi, jednak już czuję, jak psychoterapia zmienia moje życie.

Wyróżnia się również inne rodzaje zaburzeń lękowych, takie jak specyficzne fobie, zespół stresu pourazowego, zespół ostrego stresu i lęk paniczny z agorafobią lub bez agorafobii. Jednak to nie wszystko. Zaburzenia lękowe mogą występować pod wieloma postaciami. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego traktowania.

Psychoterapia systemowa w leczeniu zaburzeń lękowych

Jedną z metod leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia systemowa, która ma na celu nie tylko pomoc pacjentowi w powrocie do równowagi, lecz także zapobiegnięcie nawrotom zaburzeń. Podczas psychoterapii pacjent uczy się, jak dostrzegać wzorce swojego zachowania i myślenia, poznaje ich przyczyny oraz czynniki wywołujące u niego lęk. Mając te informacje, może nauczyć się świadomego redukowania lęku lub radzenia sobie z nim, gdy wystąpi. Psychoterapia dąży do zmiany sposobu myślenia pacjenta. Czasem uzupełnieniem tej metody jest farmakoterapia. Wszystko jednak zależne jest od częstotliwości i nasilenia objawów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz