Artykuł sponsorowany

Psychoterapia dla dzieci i młodzieży w prywatnym gabinecie psychologicznym Anny Kiedel w Bolesławcu

Psychoterapia dla dzieci i młodzieży w prywatnym gabinecie psychologicznym Anny Kiedel w Bolesławcu

Zaburzenia zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży przestały już być tematem tabu. Coraz więcej mówi się o ich przyczynach, objawach i przede wszystkim leczeniu. Według statystyk WHO mówić już można o epidemii zaburzeń psychicznych wśród dzieci. Nie należy jednak przechodzić nad tym do porządku dziennego – kluczowa jest szybka reakcja i pomoc specjalisty. Sprawdź, jak ocenić, czy dziecko potrzebuje psychoterapii.

Z jakimi zaburzeniami zdrowia psychicznego borykają się dzieci i młodzież?

Dawniej uważano, że zaburzenia psychiczne widoczne mogą być dopiero w wieku nastoletnim. Dziś już wiadomo, że nie jest to prawdą. Objawy można zauważyć także u młodszych dzieci, a nawet u niemowląt. Psychoterapia dla dzieci i młodzieży dostępna jest w prywatnym gabinecie psychologicznym Anny Kiedel w Bolesławcu i okazuje się, że do najczęstszych zaburzeń wśród dzieci należą:

  • zaburzenia nerwicowe – związane z występowaniem lęków, myśli i czynności kompulsywnych, fobii oraz ciągłego stresu;
  • zaburzenia odżywiania;
  • zaburzenia zachowania i emocji – związane z problemami adaptacyjnymi, depresyjnymi, buntowniczymi, emocjonalnymi (tiki nerwowe, zespół Tourette’a) i nadpobudliwością ruchową (ADHD);
  • zaburzenia rozwoju – np. mowy i języka, umiejętności szkolnych.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń psychicznych u dzieci

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci należą traumy. Mogą to być takie doświadczenia, jak przemoc fizyczna lub nękanie ze strony rówieśników. Kolejnym czynnikiem bywa nadmierny i przewlekły stres. Jednak niewiele osób wie, że niepokojące zachowania mogą być spowodowane urazami fizycznymi, uwarunkowaniem genetycznym lub nawet czynnikami działającymi na dziecko jeszcze przed jego narodzinami. Są to na przykład stany niedotlenienia struktur ośrodkowego układu nerwowego.

Kiedy konieczna jest psychoterapia dla dzieci i młodzieży?

Tak naprawdę z psychoterapii dla dzieci i młodzieży korzystać można już po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów w zachowaniu dziecka. W sytuacji, gdy nie jest się pewnym, czy potrzebuje ono psychoterapii, czy po prostu przechodzi trudniejszy okres w dojrzewaniu, warto skonsultować się ze specjalistą, by rozwiać wszelkie wątpliwości. W ten sposób będzie się miało pewność, że z dzieckiem wszystko w porządku, a przy okazji psychiatra lub psycholog będzie w stanie doradzić rodzicowi, jak obserwować zachowanie dziecka na co dzień i jak pomóc mu przejść przez trudniejszy okres. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz