Artykuł sponsorowany

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Zdanie sobie sprawy z tego, że potrzebujemy fachowej pomocy, stanowi pierwszy krok do rozwiązania naszych problemów. Kolejnym jest pierwsza wizyta u specjalisty, która w przypadku wielu osób wiąże się ze stresem i sporymi emocjami. Nie warto jednak obawiać się wspomnianych odczuć, a w ich opanowaniu pomoże nam rozpoznanie tego, jak wizyta może przebiegać i czego należy się po niej spodziewać.

Wybierz odpowiedniego specjalistę

Zanim umówimy się na wizytę u psychologa warto sprawdzić jaka jest jego lub jej specjalizacja. Zazwyczaj tego typu informacje możemy łatwo znaleźć na stronie internetowej większości gabinetów psychologicznych, gdzie prezentowany jest wykaz poruszanych obszarów, przykładowo pomoc dzieciom i młodzieży, małżeństwom, a także zakres terapii indywidualnych, od zaburzeń lękowych i depresji, po zaburzenia odżywiania.

Pamiętaj, że psycholog jest dla Ciebie

Psychologowie to fachowcy, którzy wiedzą, jak przeprowadzać rozmowy z pacjentami, aby ci czuli się jak najbardziej komfortowo. Przyświeca im także jeden cel: zaoferowanie nam adekwatnej pomocy. Dlatego też nie powinniśmy niepokoić się, że nasz problem ich zaskoczy, bądź będzie czymś wstydliwym. Nie warto także bać się swoich odczuć, gdyż już na pierwszym spotkaniu często mogą pojawić się trudne, emocjonujące wspomnienia. Zdecydowanie nie powinniśmy się ich obawiać, bowiem dla psychologa kluczowe będzie nasze otwarcie się, a także pełne wyrażanie wewnętrznych doznań i stanów psychicznych.

Rozmowa

Narzędziem pracy psychologów jest rozmowa, dlatego też musimy spodziewać się pytań zarówno ogólnych, jak i bardziej prywatnych, które nakierują na nasz problem i pokażą go w szerszym obrazie, dzięki czemu specjalista będzie mógł zaoferować adekwatne doradztwo. W przypadku pierwszego spotkania, psycholog zazwyczaj zaczyna od zadawania pytań ogólnych takich jak wiek, sytuacja rodzinna czy zażywane lekarstwa, jednak zakres tych pytań zależy od konkretnego specjalisty i jego rzemiosła. Dopiero na późniejszym etapie następuje bezpośrednie skupienie się na problemie. Jeśli nie potrafimy dokładnie go sprecyzować, psycholog będzie zadawał pomocnicze zagadnienia, próbując w sposób subtelny pomóc nam w określeniu problematycznych kwestii.

Opracowanie planu

Po wysłuchaniu pacjenta, specjalista psycholog najczęściej ma już w głowie wstępny plan i metody, które mogą nam pomóc. Na pierwszym spotkaniu zazwyczaj udziela nam także wiadomości zwrotnej jak widzi konkretny problem i jak można go rozwiązać, jednak bezpośrednia praca nad nim zazwyczaj odbywa się na kolejnych spotkaniach.

Odczucia

Niezwykle ważne jest to, abyśmy po pierwszej wizycie przeprowadzili introspekcję tego, jak sami czuliśmy podczas tej wizyty i jaki poziom zrozumienia dla naszego problemu wyraził specjalista. Jest to niezwykle istotny element, którego wagę podkreśla mgr Anna Kiedel, prowadząca prywatny gabinet psychologiczny w Bolesławcu. Jeśli podczas pierwszej wizyty udało nam się znaleźć u specjalisty odpowiedni poziom empatii, a także poczuć się bardziej swobodnie, z pewnością będzie to dobry prognostyk przed kolejną częścią pracy. 

Psychologowie doskonale wiedzą, że dla wielu pacjentów pierwsza wizyta w gabinecie jest niezwykle stresującym krokiem. Warto jednak go wykonać, bowiem będzie to pierwszy stopień do rozwiązania naszych życiowych bolączek i osiągnięcia stanu satysfakcji i spokoju. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz