Artykuł sponsorowany

Przykład stałych konstrukcji ścian szczelnych – ściany parkingów i garaży podziemnych

Przykład stałych konstrukcji ścian szczelnych – ściany parkingów i garaży podziemnych

Podczas budowy zewnętrznych ścian garaży oraz parkingów podziemnych standardowo wykorzystuje się ściany szczelinowe, nie jest to jednak jedyne dostępne rozwiązanie. Przy budowie tego typu obiektów metodą stropową i w wykopie wąskoprzestrzennym można sięgnąć również po ścianki szczelne. Przykładem takiego rozwiązania jest parking podziemny w Bristolu wybudowany w latach 1998-1999.

Jedną z najważniejszych kwestii przy projektowaniu podziemnych garaży i parkingów wielostanowiskowych jest wykonanie ścian zewnętrznych. Podczas wznoszenia takich konstrukcji konieczne jest solidne zabezpieczenie wykopów, do czego wykorzystuje się rozmaite rozwiązania – oprócz ścian szczelinowych używa się m.in. ścian szczelnych, berlińskich i palisad żelbetowych.

Budowa parkingu podziemnego z wykorzystaniem ścian szczelnych

Decyzja o wykorzystaniu ścian szczelnych do budowy parkingu podziemnego nie ogranicza wyboru technologii – możliwa jest budowa zarówno metodą tradycyjną, jak i stropową. W pierwszym przypadku wykop wykonuje się rozpierając albo kotwiąc ściankę larsena; buduje się od najniższego poziomu w górę. W metodzie stropowej najpierw na obrysie budowli pogrąża się stalowe grodzice, a następnie łączy je z płytowym stropem górnym (sztywno, przez spawanie stropu do grodzic lub przegubowo, z wykorzystaniem wsporników). Następnie spod stropu opartego na szczelnych ściankach wybiera się grunt. Stalowe grodzice pełnią funkcję szczelnej obudowy wykopu na czas robót, a po zakończeniu prac ich powierzchnie można pomalować, tworząc tym samym solidną, estetyczną stałą ścianę parkingu lub garażu.

Z metody stropowej korzystano podczas budowy wspomnianego parkingu w centrum Bristolu. Wybór podyktowany był m.in. koniecznością uwolnienia przestrzeni wokół placu budowy do użytku publicznego. Realizacja inwestycji metodą stropową z wykorzystaniem stalowych ścianek szczelnych ma z resztą znacznie więcej zalet.

Korzyści wykorzystania stałych ścian szczelnych w parkingach podziemnych

Choć budowa obiektów podziemnych metodą stropową wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości przebiega sprawnie i okazuje się rozwiązaniem oszczędnym. Wynika to m.in. z faktu, że do pracy przy pogrążaniu larsenów nie trzeba angażować bardzo dużej ekipy. Na placu robót potrzebne są tylko osoby do obsługi maszyn – przekonuje nasz rozmówca z Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów”.

Do wbijania grodzic na terenach o gęstej zabudowie najczęściej stosuje się metodę wciskania, która jest szybka, nie generuje tak intensywnych drgań i hałasu, z jakimi mamy do czynienia podczas wwibrowywania czy wbijania udarowego. Wykorzystanie metody statycznej pogrążania ścianek pozwala na budowę parkingu w bardzo bliskim sąsiedztwie istniejących obiektów budowlanych, a oszczędność przestrzeni przekłada się na możliwość wykonywania parkingów o większej powierzchni.

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz