Artykuł sponsorowany

Profilaktyka stomatologiczna w Studiu Dentystycznym s.c. Ewa Marek Andrzejewscy

Profilaktyka stomatologiczna w Studiu Dentystycznym s.c. Ewa Marek Andrzejewscy

Dbanie o zdrowe zęby nie jest łatwe. Nadmiar węglowodanów w diecie, kofeina, tytoń, niewłaściwe czyszczenie – wszystko to sprzyja powstawaniu na szkliwie kamienia, doprowadzając do rozwoju próchnicy. Nie wszystkie zmiany da się zauważyć. Aby uniknąć konieczności przeprowadzania poważnych zabiegów  (w tym leczenia kanałowego) warto zadbać o profilaktykę stomatologiczną w Studiu Dentystycznym s.c. Ewa Marek Andrzejewscy.

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest tak ważna?

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – 50% dzieci w wieku 3 lat i aż 90% nastolatków zmaga się z próchnicą w różnym stadium zaawansowania. Przyczyną tego jest wykonywanie zabiegów higienicznych w niewłaściwy sposób (np. niestosowanie nici dentystycznej) oraz błędy w diecie, polegające głównie na nadmiernej podaży węglowodanów i rozpuszczających szkliwo kwaśnych soków.

Tymczasem regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają w porę uchronić się przed bardziej poważnymi zabiegami (w tym leczeniem kanałowym i ekstrakcją) oraz uniknąć bólu w obrębie jamy ustnej.

Dorośli powinni w ramach profilaktyki stomatologicznej zadbać o przegląd uzębienia nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. W przypadku dzieci konieczne są częstsze wizyty – raz na około cztery miesiące.

Regularność jest konieczna, ponieważ nie jest możliwa samodzielna ocena kondycji zębów. Zwykle dyskomfort wywołany rozwijającym się stanem zapalnym  zaczyna się odczuwać przy próchnicy głębokiej. Tymczasem leczenie możliwe jest  znacznie wcześniej, co pozwala ocalić zęba przed usunięciem, gdy paradontoza jest średnia, powierzchowna lub początkowa.

Jakie zabiegi obejmuje profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna w Studiu Dentystycznym s.c. Ewa Marek Andrzejewscy obejmuje kilka podstawowych zabiegów, które pozwalają zachować zęby w dobrej kondycji przez długie lata. Są to:

  • lakowanie,
  • fluoryzacja,
  • lakierowanie.

Lakowanie przeprowadza się już u małych dzieci na wyżynających się zębach mlecznych. Zabieg ten polega na pokryciu bruzd i guzków substancją uszczelniającą, która ma zapobiegać szkodliwemu działaniu bakterii próchniczych.

Fluoryzacja skupia się na pokryciu szkliwa zębów fluorem, po to, by je wzmocnić i ochronić przed rozpuszczaniem. Współcześnie zabieg ten wykonuje się przy użyciu nakładek wewnątrzustnych i zastosowaniu pianki zawierającej duże ilości fluoru.

Lakierowanie to nic innego jak pokrycie wszystkich pięciu powierzchni każdego zęba lakierem zawierającym chroniący szkliwo fluor.

Żaden z tych zabiegów nie będzie jednak w pełni skuteczny, jeśli nie połączy się go z właściwą, codzienną pielęgnacją jamy ustnej. Lekarze ze Studia Dentystycznego s.c. Ewa Marek Andrzejewscy podczas profilaktycznej wizyty wskazują typowe błędy w pielęgnacji zębów i uczą jak prawidłowo je szczotkować oraz nitkować, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz