Artykuł sponsorowany

Co można, a czego nie należy robić po wyrwaniu zęba?

Co można, a czego nie należy robić po wyrwaniu zęba?

Usunięcie zęba to bolesny i nieprzyjemny zabieg. Rekonwalescencja po nim również nie należy do łatwych, ale warto przeprowadzić ją solidnie. Chcąc uniknąć przykrych doświadczeń, jak zakażenie lub suchy zębodół, wystarczy stosować się do kilku zaleceń. Ważne jest dbanie nie tylko o samą jamę ustną, ale również o skrzep, który działa jak opatrunek w miejscu dawnego zęba. Znieczulenie niweluje ból tylko do paru godzin po zabiegu.

Rzeczy, które warto i należy robić po usunięciu zęba

Fani lodów zapewne ucieszą się, że po zabiegu ekstrakcji zęba mogą przejść na dietę złożoną wyłącznie z ich ulubionego dania. W tym czasie najlepiej jest jeść posiłki w formie płynnej, utrzymujące niską temperaturę. Ciepło sprzyja rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, przez co skrzep chroniący dół po zębie można utracić. Jeść można po 2 godzinach od zabiegu usunięcia zęba.

Chirurg stomatologiczny z pewnością zapisze pacjentowi leki. Po pierwsze będą to środki przeciwbólowe, które warto brać, bo ból może być naprawdę uciążliwy. Po drugie bez wątpienia na recepcie powinien znaleźć się antybiotyk. To on stanowi gwarancję, że do świeżej rany nie wda się zakażenie bakteryjne. Należy brać go zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wystąpienia niepokojących objawów, natychmiast skonsultować się ze specjalistą. Lepiej nie eksperymentować z lekami samodzielnie. Na ból często stosuje się aspirynę, ale po usunięciu zęba jest ona niewskazana. Rozrzedzając naszą krew, może spowodować utratę skrzepu.

Rzeczy, których powinno się unikać po usunięciu zęba

Utrata skrzepu wiąże się z silnymi bólami, osłabieniem, nieprzyjemnym zapachem z ust. To tylko kilka symptomów, ale tego typu zapalenie znacząco wydłuża czas rekonwalescencji. Aby go uniknąć, należy uważać, by nie narazić jamy ustnej na zmianę ciśnienia. Pojawia się ono na przykład podczas palenia papierosów lub picia ze słomki. Dlatego lepiej wystrzegać się tych czynności. Palić można w dobę po zabiegu, ale lepiej robić to, zagryzając jednocześnie tampon zbierający krew.

Po zabiegu nie powinno się płukać jamy ustnej przez 24 godziny. Później można to robić, ale należy być ostrożnym. Specjaliści ze Studia Dentystycznego przypominają, że po wyrwaniu zęba nie wolno rezygnować z dbania o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie wystarczy przeprowadzić, omijając przy tym miejsce po zębie. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie zimnych układów na bolące miejsce. Trzeba jednak pamiętać, że lód musi być umieszczony w materiale, aby nie odmrozić sobie skóry.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz