Artykuł sponsorowany

Profesjonalny demontaż pokryć dachowych eternitowych

Profesjonalny demontaż pokryć dachowych eternitowych

Eternit jest nazwą handlową wyrobów cementowo-azbestowych, które objęte zostały specjalnymi programami utylizacji i unieszkodliwienia – program oczyszczania kraju z azbestu obowiązuje od 2009 roku i ma działać do 2032 roku. Do grudnia 2017 roku unieszkodliwiono ponad 713 milionów kilogramów azbestu, a największa zasługa tego działania leży po stronie profesjonalnych firm z branży neutralizacji eternitu.

Rozwój firm z branży neutralizacji eternitu

Według przepisów do 2032 roku z krajobrazu Polski mają zniknąć wszystkie dachy i konstrukcje azbestowe. W ciągu kilku lat zutylizowano miliony kilogramów azbestu. Przerażające są dane związane z ilością zinwentaryzowanego materiału – jest go ponad 6,1 miliarda kilogramów! Na szczęście prężnie rozwijają się takie firmy jak Ekomtb Sp. z o.o, które mają odpowiednie uprawnienia na prowadzenie prac związanych z utylizacją azbestu. Takie pozwolenia, jak i decyzje dotyczące transportu odpadów niebezpiecznych wydają starostwa powiatów.  Warto wiedzieć, że najlepsze firmy zajmujące się demontażem azbestu oferują również wykonanie nowych pokryć dachowych. Najczęściej zastępującymi materiałami są: dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, blachodachówka, blacha trapezowa, gont bitumiczny, papa termozgrzewalna oraz płyta warstwowa.

Dlaczego należy demontować azbest?

Niestety pokrycia eternitowe znajdują się w bardzo wielu gospodarstwach domowych. Do najczęściej spotykanych rodzajów wyrobów azbestowych zalicza się eternit falisty, płyty elewacyjne płaskie, płytki „karo”, a także instalacje wodno-kanalizacyjne: kanalizacja deszczowa, kanały wentylacyjne i rury zsypowe. To właśnie mnogość tych elementów przeraża, zważając na to jak duże zagrożenie dla zdrowia niosą te materiały. Są one bardzo szkodliwe, zwłaszcza że niewidzialne włókna roznoszą się na duże obszary – pyłki wdychamy nieświadomie. Najbardziej niebezpieczne są cienkie i długie włókna, które przedostają się do układu oddechowego. Niestety wdychanie azbestu może nieść za sobą bardzo ciężkie choroby – nowotwory płuc, pylicę azbestową, czy międzybłoniaka opłucnej.

Tylko profesjonalna neutralizacja

Uszkodzenia mechaniczne pokrycia dachu azbestowego podczas samodzielnego demontażu eternitu są bardzo niebezpieczne. To wtedy szkodliwe substancje są jeszcze bardziej aktywne, a włókna wnikają do płuc. Pod żadnym pozorem nie można wykonywać takich prac na własną rękę. Profesjonalne firmy zajmujące się neutralizacją azbestu dokonają oględzin budynku oraz określą metody działania. Zawsze są jednak to prace mechaniczne (unika się cięcia i wykorzystania elektronarzędzi) przy których pracownicy są odziani w specjalne kombinezony ochronne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz