Artykuł sponsorowany

Jak usuwany jest azbest z dachów?

Jak usuwany jest azbest z dachów?

Azbest w formie płyt eternitowych nadal truje środowisko. Spotkać go można często na dachach domków działkowych, oborników, stodół, kurników czy domów na wsi. Nadal materiał ten jest problemem w mniejszych miejscowościach. Według ministerialnego programu z Polski azbest zniknie bezpowrotnie do 2032 roku. Jak zaś pozbyć się dachów eternitowych już teraz? Tylko przy współpracy z uprawnioną pracownią demontażową.

Projekt demontażu dachu eternitowego

Pierwszym etapem przy demontażu dachu eternitowego jest podjęcie współpracy z uprawnioną firmą. Wiele z nich pomaga uzyskać dofinansowanie na modernizację poszycia dachowego oraz likwidację azbestu. Szeroką pomocą wyróżnia się m.in. pracownia AZ-EKO. Zawsze przed przeprowadzeniem demontażu przeprowadza ona złożoną wizję lokalną. Ważny jest także projekt rozbiórki. Aby zapewnić bowiem bezpieczne usuwanie wyrobów zawierających azbest, należy:

  • ogrodzić teren prac i zachowywać bezpieczną odległość od kontaktu z ludźmi,
  • zastosować specjalne osłony zabezpieczające, które zmniejszą przenikanie zdemontowanego azbestu do środowiska,
  • poinformować właścicieli sąsiadujących obiektów o pracach, a także przygotować odpowiednie tabliczki informacyjne,
  • wyznaczyć nowoczesne środki techniczne, które podczas prac ograniczą do minimum emisję azbestu do środowiska,
  • uszczelnić okna i drzwi, a także wybrać techniki ograniczające pylenie azbestu podczas rozbiórki,
  • przygotować metody usuwania pyłu azbestowego ze strefy prac, a także określić sposób i miejsce wywozu eternitu.

Firma demontażowa jest również zobowiązana do przeprowadzania prac w specjalnych kombinezonach, maskach i goglach ochronnych. Ważne są również specjalne filtry HEPA.

Rozbiórka dachu eternitowego

Dachy z azbestem muszą być demontowane przede wszystkim dlatego, iż stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka – jego układu oddechowego – a także dla środowiska. Największe niebezpieczeństwo następuje podczas pylenia azbestu, którego włókna niczym niewidzialne i rakotwórcze igiełki wbijają się w płuca. To dlatego firmy demontażu azbestu i eternitu stosują dzisiaj takie techniki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie na placu rozbiórki chmury toksyn. Dachy są m.in. demontowane w całości lub w większych elementach. Unika się zrzucania eternitu na ziemię, a każdy kawałek materiału z azbestem od razu pakowany jest do specjalnych hermetycznych worków.

Cała praca następuje również przy zwilżaniu dachu wodą lub specjalnymi neutralizującymi specyfikami. Ograniczają one rozprysk azbestu.

Po wykonanym zleceniu pracownia demontażowa powinna wystawić zleceniodawcy specjalny dokument potwierdzający usunięcie dachu eternitowego. Potrzebny jest on m.in. do ubiegania się o zwrot części kosztów za podjęte usługi. Warto pamiętać również o tym, że składowanie eternitu lub jego samodzielna rozbiórka wiążą się z możliwością kary finansowej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz