Artykuł sponsorowany

Profesjonalna budowa linii elektroenergetycznych napowietrznych w ofercie firmy Elmontaż

Profesjonalna budowa linii elektroenergetycznych napowietrznych w ofercie firmy Elmontaż

Elektroenergetyczne linie napowietrzne zarówno przesyłowe, jak i rozdzielcze prądu przemiennego są podstawowym elementem sieci elektrycznej. Służą do przesyłania energii elektrycznej. Składają się z roboczych przewodów wiodących prąd, mocowanych za pomocą izolatorów do specjalnych konstrukcji wsporczych (słupów). Każdy element linii napowietrznych wymaga specjalistycznego montażu, zgodnego z normami i przepisami, co oferuje firma Elmontaż.

Linie elektroenergetyczne napowietrzne – niezbędne do przesyłu prądu

Linie elektroenergetyczne napowietrzne są podstawowym urządzeniem służącym do przesyłu energii elektrycznej, specjalnymi przewodami roboczymi wiodącymi w środowisku otwartym – jak sama nazwa wskazuje – w powietrzu. Linie napowietrzne składają się z konstrukcji wsporczych (czyli słupów), izolatorów, przewodów (fazowych i odgromowych) oraz osprzętu liniowego, co pozwala na przesyłanie prądu na dalekie odległości. Wszystkie elementy powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów i dobrane w taki sposób, aby sieć była w jak najmniejszym stopniu narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Co więcej, montaż linii elektroenergetycznych napowietrznych musi być przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami prawnymi, uwzględniając ukształtowanie terenu, czym zajmuje się profesjonalna firma Elmontaż.

Przewody robocze wiodące prąd elektryczny, będące podstawowym element linii elektroenergetycznych mocowane są do konstrukcji wsporczych czyli słupów o budowie przelotowej, narożnej, krańcowej, rozgałęźnej lub odporowej,  za pomocą izolatorów. Ponadto, do prawidłowego funkcjonowania linii napowietrznej konieczne są przewody odgromowe stanowiące ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi, a także fazowe, zabezpieczające, uziemiające oraz specjalistyczny osprzęt. Wyróżnia się linie przesyłowe, przesyłowo-rozdzielcze i rozdzielcze, które maja za zadanie nie tylko doprowadzać, ale także rozdzielać energię elektryczną do odbiorców przemysłowych oraz indywidualnych gospodarstw domowych. Linie napowietrzne prądu przemiennego są montowane w zakresie napięć nominalnych stosowanych w sieciach elektroenergetycznych, czyli od 0,4 kV do 400 kV.

Co jest ważne podczas budowy linii elektroenergetycznych napowietrznych?

Ze względu na pełnione funkcje przewody napowietrzne ze dzieli się na trzy kategorie: linie o napięciu znamionowym 220 kV, wyższym niż 1 kV (niezaliczane do kategorii I) oraz linie o napięciu znamionowym 1 kV i niższym. Budowa linii elektroenergetycznych jest dość skomplikowana, gdyż należy uwzględnić szereg elementów. Jednym z nich jest zwis przewodu w przęśle linii napowietrznej, co jest koniczne do ustalenia wysokości słupów. Pozwala to na zachowanie bezpiecznej odległości od innych obiektów znajdujących się w obrębie linii.

Budowa i właściwości przewodów stosowanych w liniach napowietrznych ściśle określają normy. Powinny być wykonane z ciepłoodpornego drutu ze stopu aluminium, skręcanego współosiowo. Dla zwiększenia wytrzymałości mechanicznej, w środku skręcanych linek umieszcza się druty stalowe. Przy budowie linii napowietrznej bierze się pod uwagę dodatkowe czynniki związane z pracą linii oraz możliwości wpływu środowiska, jak np.  obciążalność prądową, odstępy izolacyjne wewnętrzne i zewnętrzne, a także straty elektryczne. Ważnym elementem linii napowietrznej są izolatory, które mogą być stojące, wiszące oraz stacyjne i dzielą się na następujące rodzaje: pniowe, kołpakowe, łańcuch izolatorów oraz izolator kompozytowy.

Doborem elementów linii elektroenergetycznej oraz ich budową zajmuje się profesjonalna firma Elmontaż z Żywca w województwie śląskim, dbająca o przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów prawa i obostrzeń dotyczących dobory elementów linii. O tym, jaki izolator powinien zostać dobrany do budowy linii decyduje napięcie znamionowe linii, obciążenia mechaniczne, a także doświadczenia eksploatacyjne. Z kolei osprzęt do linii napowietrzanych jest dostosowywany do rodzaju linii napięcia (a dokładniej materiału z jakiego są wykonane), czyli: z przewodów o żyłach aluminiowych (linie gołe nN), stalowo-aluminiowych (linie gołe SN), pełnoizolowanych żyłach aluminiowych (linie izolowane nN), czy też linii kablowych z żyłami aluminiowymi lub miedzianymi. Do najpopularniejszego osprzętu do linii napowietrzanych zalicza się zaciski prądowe, pętlicowe i  kabłąkowo-śrubowe, służące do przymocowywania przewodów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz