Artykuł sponsorowany

Jak oszczędzać energię w domu

Jak oszczędzać energię w domu

Oszczędzanie energii i ciepła w domu zawsze przynosi duże zyski, nie tylko finansowe. Nie jest też jakimś nieosiągalnym wyzwaniem, bo wystarczy kilka dobrych nawyków i rozwiązań. W dodatku gdy zaczniemy myśleć „oszczędnościowo”, to przełoży się to również na inne dziedziny naszego życia. W jaki sposób można zatem oszczędzać energię i jakich rozwiązań szukać?

Dobre nawyki

Nawet najlepsze systemy grzewcze nie dadzą rady skutecznie ogrzać domu, jeśli ciepło będzie ulatywało przez nieszczelne okna lub drzwi, a sam system grzewczy będzie niezadbany i mało wydajny. Podobno diabeł tkwi w szczegółach – dlatego to właśnie od nich należy zacząć. Jeśli widzimy (i czujemy), że przez okna ulatuje ciepło, a firanki falują – uszczelnijmy i wyregulujmy okna. Jeśli mamy źle osadzone i wyregulowane drzwi – poprawmy to. A jeśli mieszkamy w domu i mamy nieszczelny dach – zróbmy to czym prędzej. Oprócz napraw fizycznych, zadbajmy też o dobre nawyki: zamykajmy za sobą drzwi, nie grzejmy gdy nikogo nie ma w domu, wyłączajmy sprzęty elektroniczne gdy nie są używane. Być może lepiej będzie też ubrać bluzę zamiast chodzić po domu w koszulce i obniżyć ogrzewanie o jeden stopień. Zazwyczaj już takie drobne zmiany, ale sumiennie wprowadzane wystarczą, aby znacząco obniżyć działanie grzejników i zauważalnie oszczędzić. Może się nawet okazać, że nie muszą być maksymalnie odkręcone, bo mieszkanie jest szczelne – gdy będzie się pamiętało o podstawowych zasadach.

Skuteczne rozwiązania

Oprócz dobrych nawyków i szczelnego domu jest też inny sposób, aby oszczędzać energię i ciepło – są to bardziej wydajne systemy grzewcze. A jeżeli połączymy i dobre nawyki i skuteczny system grzewczy, to może się okazać, że dotąd mocno przepłacaliśmy za ogrzewanie, i co najgorsze – niepotrzebnie. Najskuteczniejszym systemem grzewczym jest ogrzewanie podłogowe. Jest tak nie tylko na kierunek, w którym idzie ciepło (a ogrzewanie podłogowe ma pod tym względem najbardziej optymalne położenie), ale też ze względu na wyjątkowo wydajną pracę samego systemu, pobór energii potrzebnej do pracy i wbudowaną kontrolę temperatury. Te wszystkie cechy pozwalają obniżyć średnią temperaturę w pomieszczeniu o 1-2°C w porównaniu do innych systemów, a temperatura odczuwalna się nie zmieni; w skali miesiąca i sezonu grzewczego oznacza to zmniejszenie energii i oszczędność nawet o 20%. Sprawdzone systemy ogrzewania podłogowego oferuje na przykład firma TWM Termo.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz