Artykuł sponsorowany

Podstawowe elementy budowy instalacji fotowoltaicznej.

Podstawowe elementy budowy instalacji fotowoltaicznej.

W obecnych czasach wiele się mówi o nowych technologiach pozyskiwania energii. Chodzi tutaj o paliwa alternatywne, ale także o energię odnawialną. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wyczerpujące się zasoby paliw konwencjonalnych oraz chęć ochrony środowiska. Jednym z popularnych rozwiązań są systemy fotowoltaiczne, służące pozyskiwaniu energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego. Przyjrzyjmy się budowie systemu.

Podstawowe elementy systemu fotowoltaicznego to:

  • Panele PV wraz z mocowaniem,
  • Okablowanie,
  • Rozdzielnia wraz z przetwornicą falownikową,
  • Przyłącze energetyczne z licznikiem.

Miejsce montażu paneli zależy od położenia budynków względem słońca

Podstawowym elementem zamieniającym energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną są specjalne panele fotowoltaiczne. Mają one postać płaskich tafli wykończonych szkłem. Ważne jest, aby ilość paneli i miejsce ich montażu zlecić profesjonalnej firmie, specjalizującej się w  usługach instalacyjnych w zakresie paneli słonecznych, jak chociażby ENERGY TECHNOLOGY Sp. z o.o.

Montuje się je od strony nasłonecznionej na dachach budynków lub na specjalnych stelażach. Do ich produkcji używa się cennych surowców, głównie krzemu i miedzi. Ze względu na niską sprawność względem powierzchni, musi ich być wiele. Z uwagi na te dwa parametry, panele są najdroższym elementem całej instalacji.

Energia z paneli fotowoltaicznych wędruje po okablowaniu do rozdzielni. Istotnym elementem jest tutaj przekrój poprzeczny przewodów elektrycznych. Nie może on być zbyt mały, gdyż powoduje to straty energii w przesyle. Jego wielkość zależy od dwóch parametrów:

  • natężenia przepływającego prądu, który jest zależny od mocy zainstalowanych paneli
  • odległości tychże od rozdzielni.

Im każda z tych wielkości jest większa, tym grubsze (kosztowniejsze) muszą być przewody. Doświadczona firma specjalizująca się w montażu instalacji fotowoltaicznych bierze na siebie odpowiedzialność za właściwy dobór komponentów uzupełniających i bezpieczeństwo podłączenia. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd elektryczny stały o niezbyt wysokim napięciu. Łączone w segmenty, przesyłają napięcie rzędu kilkudziesięciu woltów.

Przetwornica falownikowa – decyduje o sprawności i  bezpieczeństwie instalacji

Aby móc go wykorzystać do powszechnie stosowanych urządzeń oraz ewentualnie przesłać do sieci energetycznej, musi być zamieniony na prąd zmienny o typowym napięciu i częstotliwości. Do tego celu służy przetwornica falownikowa. Jest to urządzenie nowoczesne, zbudowane w technologii generatora impulsowego z nadzorem mikroprocesorowym. Ze względu na skomplikowaną budowę warto tutaj inwestować w markowe produkty z wieloletnią gwarancją. Awaria urządzenia bowiem odstawi nam całą instalację do czasu naprawy. Istotnym elementem rozdzielni są także zabezpieczenia i rozdział energii. Instalacja musi być odporna na zwarcia, przeciążenia czy uderzenia pioruna. W znacznej mierze to zagadnienie nadzoruje często sam falownik.

Wytworzona energia spięta jest z energią pochodzącą z sieci energetycznej. Prawidłową symbiozę zapewnia falownik solarny. Istotnym elementem jest tutaj licznik energii elektrycznej, który musi być dwukierunkowy. Pozwoli nam to na bilansowanie poboru i odsyłu energii na rachunku za prąd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz