Artykuł sponsorowany

Podłączenie domu jednorodzinnego pod miejską sieć ciepłowniczą

Podłączenie domu jednorodzinnego pod miejską sieć ciepłowniczą

Stare domy jednorodzinne najczęściej wyposażone są w niskiej jakości kotły, które nie tylko nie są wydajne energetyczne, ale także przyczyniają się do tworzenia smogu. W przypadku ich modernizacji należy postawić zatem na wysokiej klasy pompy ciepła i inne alternatywne technologie. O to należy zadbać także przy budowie nowych domów. Prócz inwestowania we własne źródła energii cieplnej, pojawia się również coraz bardziej opłacalna opcja – podłączenie obiektu pod miejską sieć ciepłowniczą.

Czy warto podłączyć dom do sieci ciepłowniczej?

Przy rozważaniu podłączenia domu jednorodzinnego do sieci ciepłowniczej należy przeanalizować kilka własności. Po pierwsze istotna jest cena ogrzewania z sieci. Po drugie należy określić dokładnie koszty przyłączenia. Po trzecie zaś należy dokonać prognozy – to ona ma ocenić taką inwestycję pod kątem wieloletniej opłacalności.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Czynniki, które wpływają na opłacalność podłączenia sieci ciepłowniczej to również:

  • roczne zapotrzebowanie domu na moc cieplną,
  • powierzchnia budynku i jego kubatura,
  • rodzaj systemu wentylacyjnego obiektu,
  • rodzaj jego termoizolacji.

Warto wiedzieć! W niektórych przypadkach przy wykonywaniu przyłącza koszty projektu i wykonania bierze na siebie zakład ciepłowniczy. Inwestor budynku musi tylko dostosować instalację wewnątrz. Głównie dzieje się tak wtedy, jeśli przyłącze jest tworzone w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Podobnych programów o wymiarze lokalnym jest w Polsce znaczenie więcej.

Zalety podłączenia domu pod sieć ciepłowniczą

Pobieranie energii cieplnej z sieci ciepłowniczej jest bardzo komfortowe. Użytkownik nie musi martwić się o zakup opału, przeglądy instalacji i kotłów, a także o ich serwis i konserwacje. Samo zarządzanie energią również jest proste. Wystarczy odkręcić kurek przy grzejniku lub skorzystać z podpiętego oprogramowania sterującego systemem grzewczym wewnątrz budynku.

Dodatkowo nie trzeba martwić się o wahania temperatury w domu podczas zimy czy problemy z instalacją grzewczą przy bardzo dużych mrozach. Koszt ogrzewania budynku wraz z ciepłą wodą użytkową nie musi również być bardzo wysoki. Dzisiaj miejskie zakłady ciepłownicze tworzą przystępne oferty dla inwestorów, którzy mogą skorzystać z różnych pakietów i taryf. Na to można liczyć we współpracy z Energetyką Cieplną Wieluń. Nie tylko jej specjaliści pomagają w podłączaniu sklepów, biurowców czy innych obiektów komercyjnych pod źródło stałego ciepła, ale także otwarci są na obsługę klientów indywidualnych oraz całych osiedli.

Kto powinien przemyśleć podłączenie domu do sieci ciepłowniczej?

Pomysł podłączenia domu pod sieć ciepłowniczą miejską jest dobry w wielu przypadkach. Szczególnie warto go jednak rozważyć wtedy, kiedy budynek jest położony w miejscu, gdzie stworzenie przyłącza będzie proste. Mowa o domach umiejscowionych w silnie zurbanizowanych terenach, przy obiektach użyteczności publicznej, a także przy większych osiedlach budynków wielorodzinnych, które z pewnością korzystają z energii płynącej z miasta. 

Oceń artykuł (10)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz