Artykuł sponsorowany

Po co wykonuje się badania hałasu na stanowisku pracy?

Po co wykonuje się badania hałasu na stanowisku pracy?

Praca w uciążliwych warunkach może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Z tego względu tak istotne jest, by wszelkie zagrożenia w odpowiedni sposób eliminować. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym badaniom, takim jak np. kontrola natężenia hałasu na stanowisku pracy. Działania w tym zakresie wykonują laboratoria – w jaki sposób i po co dokładnie przeprowadzana się takie testy?

Jakie problemy ze zdrowiem może wywołać nadmierny hałas w pracy?

Niektóre stanowiska pracy wymagają zastosowania dodatkowych zabezpieczeń w zakresie ochrony przed nadmiernym hałasem. Jest to spowodowane m.in. głośnym działaniem poszczególnych maszyn i urządzeń, jakie wykorzystuje się do realizacji wybranych zadań. Zbyt duże natężenie hałasu, które regularnie oddziałuje na pracownika, prowadzi do występowania u niego wielu problemów zdrowotnych. Schorzenia związane są chociażby z uszkodzeniem słuchu, które może być nawet trwałe.

Hałas na stanowisku pracy wpływa też negatywnie na efektywność oraz samopoczucie. Może być również niezgodne z przepisami, co z kolei staje się problematyczne dla zakładu pracy. Nierzadko brak przeprowadzonych badań w zakresie poziomu hałasu na poszczególnych stanowiskach skutkuje nałożeniem na pracodawcę sporych kar. Można ich jednak z powodzeniem uniknąć, decydując się na badania hałasu. Wykonuje je m.in. Laboratorium badań i ochrony środowiska pracy Leszek Kiec. W jaki konkretnie sposób przeprowadza się kontrolę natężenia hałasu w wybranych przedsiębiorstwach?

Na czym polega badanie natężenia hałasu?

Przygotowanie pełnego raportu dotyczącego intensywności dźwięku w poszczególnych miejscach zakładu wymaga zastosowania nowoczesnych urządzeń pomiarowych. To właśnie za ich pomocą dokonuje się badania natężenia hałasu. Kontrolę w tym zakresie przeprowadza się zarówno podczas pracy jałowej znajdujących się na danym stanowisku maszyn, jak i w trakcie ich działania pod pełnym obciążeniem. Dzięki temu raport jest szczegółowy i uwzględnia zmiany intensywności dźwięku w zależności od wykonywanych czynności.

Co w przypadku, gdy stwierdzone zostanie przekroczenie dopuszczalnych norm? Pracownicy mogą kontynuować pracę w takich warunkach, jednak obowiązkowe jest zapewnienie im przez pracodawcę środków ochrony słuchu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak wyeliminowanie źródeł nadmiernego hałasu. Można tego dokonać chociażby przez modernizację maszyn pracujących ze zbyt dużą intensywnością. Pozwoli to uzyskać optymalne warunki na konkretnych stanowiskach i brak zagrożeń dla osób wykonujących na nich obowiązki zawodowe.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz