Artykuł sponsorowany

Oprawa florystyczna pogrzebu

Oprawa florystyczna pogrzebu

Oprawę florystyczną pogrzebu oferują pracownie florystyczne, kwiaciarnie oraz domy pogrzebowe, które świadczą kompleksowe usługi funeralne. To z nimi najlepiej podejmować współpracę. Zlecenie im pełnej organizacji pogrzebu pozwala na spokojne przeżywanie żałoby. W ten sposób liczyć można też na niższe koszty pochówku, które niestety często są bardzo wysokie. Jak zaś tworzona jest oprawa kwiatowa na ostatniej drodze pożegnania ze zmarłym?

Kwiaty w domu pogrzebowym, kościele oraz na cmentarzu

Kwiaty to symbol pamięci o zmarłym, a także wyraz smutku i nostalgii. Są one zatem ważnym elementem tradycji pochówku, niezależnie od rodzaju obrządku. Ważne jest zatem to, by odpowiednio przygotowane kompozycje pojawiły się zarówno w kościele, jak i na cmentarzu oraz w domu pogrzebowym, gdzie rodzina i znajomi żegnają się za zmarłym przy otwartej trumnie.

Warto przy tym podkreślić, iż tworzenie dekoracji kwiatowych wymaga porozumienia między organizatorem pochówku a nekropolią oraz parafią. Nie każdy gatunek kwiatów wykorzystywany jest przy dekorowaniu ołtarza podczas danego okresu liturgicznego. Szczególnie dotyczy to okresów świątecznych. Na ogół jednak panuje duża dowolność w doborze odpowiednich gatunków roślin.

Wybierane są najczęściej kwiaty w barwach zimnych, przydymionych oraz jasnych. Polecane są rośliny z białymi, kremowymi i delikatnie czerwonymi kielichami. Często dom pogrzebowy proponuje rodzinie zmarłego kompozycje z kwiatów fioletowych i niebieskawych. Czy można jednak postawić na florystykę jaskrawą i niestandardową? Odpowiedź brzmi: tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, by oprawa kwiatowa pogrzebu była stworzona z roślin polnych, łąkowych, leśnych, a także pnączy, winorośli oraz gatunków o intensywnych ciepłych barwach. Niekiedy taka właśnie aranżacja jest wypełnieniem woli zmarłego.

Kompozycje florystyczne na pogrzeb

Kwiaty na pogrzeb mogą przybierać różne formy. Wykorzystywane są zarówno wiązanki, jak i bukiety oraz kompozycje artystyczne, w tym wiszące. Mogą one być dodatkowo dekorowane wstęgami czy świeczkami. W Polsce na pogrzebach najczęściej zauważyć można zaś różnego rodzaju wieńce. Domy pogrzebowe zamawiają lub przygotowują dla rodziny zmarłego te w wersji tradycyjnej, czyli warszawskiej, a także wieńce rzymskie. Popularnością cieszą się też wieńce w kształcie serca czy łezki, które za trumną niosą najbliżsi zmarłego.

Jeśli chodzi o wykorzystanie kwiatów sztucznych, warto podkreślić, iż te niekiedy warto wybierać przy pogrzebach zimą. Większość ceremonii jest jednak zdobiona kompozycjami florystycznymi żywymi. O to dba ZAKŁAD POGRZEBOWY ADAMA PAKUŁY, który w ramach kompleksowej obsługi pogrzebów produkuje również trumny czy wypełnia wszystkie kwestie formalne w urzędach. Takie firmy funeralne w piękny sposób zdobią kwiatami również wieko trumny oraz jej wnętrze.

Kwiaty na konsolacji

Niekiedy rodziny zmarłych proszą również o przygotowanie niestandardowej oprawy florystycznej np. rodzinnego spotkania, podczas którego w przemowach upamiętniane są dokonania nieboszczka. Kwiaty potrzebne są też do ustrojenia sali, do której zaproszeni zostaną żałobnicy w ramach konsolacji. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz