Artykuł sponsorowany

Jak postępować w przypadku zgonu bliskiej osoby?

Jak postępować w przypadku zgonu bliskiej osoby?

Śmierć często nadchodzi niespodziewanie i jest dla bliskich osoby zmarłej bardzo trudnym, traumatycznym wręcz przeżyciem. Kłopotliwe okazuje się poradzenie sobie ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami, jakie trzeba załatwić w celu możliwości organizacji godnego pochówku. W przypadku zgonu bliskiej osoby dobrze jest postawić na wsparcie domu pogrzebowego – na czym polega taka pomoc?

Jakie formalności trzeba załatwić w związku z śmiercią bliskiej osoby?

Choć śmierć może nadejść w najmniej oczekiwanym momencie, to w większości sytuacji zgon następuje w domu. Do miejsca zamieszkania osoby zmarłej musi przybyć lekarz, który stwierdzi brak czynności życiowych. Jest to podstawa do wystawienia karty zgonu. Dokument ten przygotowywany jest także wtedy, gdy śmierć nastąpiła w szpitalu lub np. na miejscu wypadku, którego jest ona następstwem. Do czego upoważnia karta zgonu? Przede wszystkim daje możliwość uzyskania aktu zgonu.

Jest on podstawą do przygotowania pochówku na cmentarzu czy w kolumbarium. Wizyta w urzędzie w celu załatwienia takich formalności może być jednak niezwykle trudna dla bliskich osoby zmarłej. Z tego względu kartę zgonu warto przekazać pracownikom domu pogrzebowego. Mogą oni w imieniu rodziny wykonać wszystkie niezbędne czynności formalne związane z uzyskaniem aktu zgonu. Zadbają również o transport zwłok – również wtedy, gdy śmierć nastąpiła poza granicami kraju. Jak w takiej sytuacji funkcjonują zakłady pogrzebowe?

Transport zwłok i organizacja pogrzebu

Zgon za granicą oznacza konieczność przetransportowania ciała zmarłego do Polski. W tej sytuacji pomóc może dom pogrzebowy, który takie przewozy organizuje. Jednym z takich zakładów prowadzi Marcin Mysłek, świadcząc kompleksowe usługi dla swoich klientów. Warto przy tym pamiętać, że sam transport musi odbyć się z poszanowaniem zwłok, w sposób właściwy dla takich okoliczności. Z tego względu należy postawić na dom pogrzebowy dysponujący karawanami spełniającymi wymogi konsularne i sanitarne.

Po przewiezieniu ciała zmarłej osoby do kraju można zająć się organizacją pochówku. Również i w tym zakresie można zaufać sprawdzonemu zakładowi pogrzebowemu. Ważne jest jednak określenie charakteru ceremonii. Może się ona odbyć w obrządku katolickim, ale też neutralnym wyznaniowo. Istotną kwestią jest sam pochówek. Zwłoki można skremować lub pogrzebać w uprzednio wybranej trumnie. Ostateczną decyzję podejmują najbliżsi zmarłego, postępując zgodnie z jej wolą, bądź według własnych przekonań. Jak więc postępować w przypadku śmierci bliskiej osoby? Przede wszystkim skontaktować się z domem pogrzebowym, który pomoże przejść przez ten niewątpliwie trudny czas.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz