Artykuł sponsorowany

Opieka w domu chorego – kiedy wybrać opiekunkę dla seniora, a kiedy dom opieki?

Opieka w domu chorego – kiedy wybrać opiekunkę dla seniora, a kiedy dom opieki?

Osoby w starszym wieku bardzo często potrzebują nie tylko uwagi, lecz przede wszystkim stałej opieki. Niestety, ale znaczna ich część nie chce się do tego przyznać. Jak rozpoznać, że bliska osoba potrzebuje pomocy? Opieka nad seniorem może przyjmować różne formy, zaczynając od kilkugodzinnego spotkania, rozmowy, po całodobową pomoc, która polega na zapewnieniu ciepłych posiłków, komfortu psychicznego czy higieny. Dlaczego warto skorzystać z pomocy opiekunki?

Jak wybrać opiekunkę dla seniora?

Opieka nad chorym seniorem to niezwykle trudne i wymagające zajęcie, które zdecydowanie nie jest dla każdego. Nic więc dziwnego, że większość rodzin osób starszych decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej opiekunki. Taka osoba zwykle pełni rolę pielęgniarsko-opiekuńczą. Jednak poza fachową opieką jest ona w stanie zapewnić rozrywkę, kontakt i bezpieczeństwo starszej osobie, która potrzebuje uwagi i dużo poświęconego czasu. Profesjonalna opiekunka dla osoby starszej doskonale wie jak zajmować się drugim człowiekiem w podeszłym wieku. Wymaga się, aby była ona wystarczająco empatyczna i cierpliwa. Zwykle opiekunka dysponuje wiedzą medyczną, niekiedy może wykonywać także rehabilitacje. Podstawowa wiedza z medycyny pozwoli takiej osobie rozpoznać pierwsze oznaki odwodnienia, czy umożliwi odpowiednią opiekę nad osobą z demencją.

Rola bliskich seniora

Obecność i kontakt bliskich seniora jest bardzo ważny. Nie da się ukryć, że dobre relacje na linii rodzina i opiekunka są kluczowe do zapewniania komfortu psychicznego starszej osoby. Ważne jest, aby osoba starsza była informowana o przyjazdach opiekuna. O tym jak senior zareaguje na pomoc osoby z zewnątrz, w dużej mierze zależy od nastawienia ze strony rodziny. To właśnie jej zadaniem jest przekonanie podopiecznego, że pomoc jest mu potrzebna. Bez wzajemnego szacunku i zaufania relacje z seniorem mogą być utrudnione. Rodzina osoby starszej, decydując się na zatrudnienie opiekuna, powinna pamiętać, że znajduje się on w domu wyłącznie z ich woli.

Opiekunka czy dom opieki?

Żaden ośrodek opiekuńczy nie zastąpi prawdziwego domu. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio przygotowana placówka jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo starszej osobie. Dom opieki jest dobrym rozwiązaniem jeżeli starsza osoba nie boi się nowych kontaktów, potrzebuje zmiany otoczenia. Bywają jednak sytuacje, w których to senior chce pozostać w domu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie pomocy całodobowej dla chorego. Zdaniem Hanny Chamera z Opieki nad Chorym, wypełnianie całodobowo funkcji opiekuńczo-pielęgnacyjnych przez jednego członka rodziny zwykle wiąże się z koniecznością zaprzestania przez niego pracy zarobkowej. Nie każda rodzina jest w stanie pozwolić sobie na taką decyzję. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz