Artykuł sponsorowany

Czy dom seniora to dobre rozwiązanie dla Twojego rodzica?

Czy dom seniora to dobre rozwiązanie dla Twojego rodzica?
Dbanie o rodzica w podeszłym wieku to obowiązek dzieci, jednak nie zawsze są one w stanie zapewnić swojemu bliskiemu opiekę. Wielu seniorów wymaga jej całodobowo, a w dodatku niezbędna może okazać się pomoc pielęgniarki. Domy seniora mają swoich przeciwników i zwolenników, jednak warto wiedzieć, że są doskonałym rozwiązaniem. Czy dom  seniora będzie dobrym miejsce dla Twojego rodzica?

Jak szukać domu seniora?

Argumentem przeciwników domów seniora jest zwykle niewłaściwa opieka nad osobami starszymi. Warto jednak wiedzieć, że takie sytuacje rzadko się zdarzają i z pewnością nie w miejscach, które cieszą się pozytywną opinią wśród osób, które miały okazję skorzystać z ich usług. Podczas poszukiwania domu seniora należy zwrócić uwagę na:

  • zakres opieki;
  • wyżywienie i doradztwo dietetyka;
  • ilość pracowników w stosunku do podopiecznych;
  • opieka medyczna (specjaliści, rehabilitacja itd.);
  • plan dnia;
  • zajęcia dodatkowe.

Bardzo często przy wyborze seniora kierujemy się głównie ceną, co może być zgubne. Nie zawsze kosztowna placówka będzie dobra, a ta nieco skromniejsza – zła. Przykładem dobrego ośrodka jest między innymi Dom Seniora Słoneczniki, który znajduje się w Obornikach Śląskich. Jest on w stanie zapewnić nie tylko podstawową opiekę, ale także konsultacje ze specjalistami (np. chirurgiem, neurologiem, alergologiem itd.) oraz ciekawe zajęcia dodatkowe, dostosowane do indywidualnej sprawności osoby starszej.

Zalety domu seniora

Decyzja o oddaniu bliskiego pod opiekę obcych osób nigdy nie jest łatwa, jednak dla niektórych rodzin to jedyna opcja. W wielu przypadkach domy seniora są w stanie lepiej opiekować się starszym rodzicem niż jego dzieci, gdyż podopieczni są pod stałym nadzorem opiekunów i pielęgniarek, a w razie potrzeby – od razu umawiana jest konsultacja z lekarzem i wdraża się odpowiednie leczenie.

Zalety domu seniora:

  • Stała opieka – podopieczni nigdy nie są pozostawienie samym sobie. Otrzymają pomoc w każdej sytuacji, również w codziennych czynnościach, takich jak higiena osobista.
  • Opieka medyczna – zalicza się do niej całodobowa obecność pielęgniarki i możliwość szybkiego skonsultowania się z lekarzem, jak zostało już wcześniej wspomniane – również specjalistą. Opieka medyczna to również zabiegi fizjoterapeutyczne oraz rehabilitacja.
  • Dieta – podopieczni mają ustalaną indywidualną dietę, a w razie niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego, jest ona odpowiednio modyfikowana, aby zawsze była dostosowana do potrzeb danego organizmu. Żywienie ma ogromny wpływ na stan zdrowia, niekiedy nawet większy niż leczenie farmakologiczne, dlatego jest to bardzo ważny element opieki.

W wielu przypadkach zdarza się, że senior oddany pod opiekę specjalistów nie tylko zaczyna czuć się lepiej, ale także poprawia się jego sprawność. Odpowiednie leczenie, rehabilitacja, powrót do życia w społeczeństwie i ciekawe zajęcia dodatkowe mogą zdziałać cuda.

Pobyt stały czy dzienny?

Wiele domów seniora prócz opieki całodobowej, zajmuje się również organizacja opieki dziennej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które pracują i nie mogą zająć się swoim rodzicem samodzielnie, jednak woleliby, aby pozostał w domu. Podczas pobytu dziennego można skorzystać z takich samych usług jak przypadku pobytu całodobowego. Czas pobytu jest ustalany indywidualnie, w zależności od tego, ile godzin dziennie członkowie rodziny przebywają poza domem. Może to być kilka godzin, ale również od rana do wieczora, czy też tylko kilka razy w tygodniu. Jeśli jednak senior wymaga opieki przez cały dzień, pobyt dzienny nie ma większego sensu i może być męczący dla osoby starszej. W takiej sytuacji lepiej od razu zdecydować się na pobyt stały. Wielu seniorów obawia się domów opieki, dlatego pobyt dzienny może być okresem adaptacyjnym – rodzic pozna personel oraz innych podopiecznych i nie będzie to dla niego rzucenie na głęboką wodę.

Jak poradzić sobie finansowo?

Rodziny seniorów często obawiają się wysokich kosztów, związanych z opieką. Bardzo często senior sam opłaca sobie większą część pobytu, a nawet jego całość – z własnej emerytury. I choć koszty mogą z pozoru wydawać się duże, wcale takie nie są. Oddają rodzica pod opiekę domu seniora, trzeba pamiętać, że w koszty wchodzi nie tylko zakwaterowanie, ale kompleksowe usługi – opieka, rehabilitacja, zajęcia dodatkowe, wyżywienie itd. Jeśli podliczy się koszty utrzymania seniora w domu, jego wyżywienie, częste wizyty pielęgniarki lub prywatną opiekunkę – koszty mogą być niewiele wyższe. Dobry dom seniora to doskonałe rozwiązanie, które będzie korzystne zarówno dla osoby starszej, jak i jej najbliższej rodziny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz