Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe – o czym pamiętać przy planowaniu instalacji

Ogrzewanie podłogowe – o czym pamiętać przy planowaniu instalacji

Nowoczesne systemy grzewcze oferują wiele wydajnych rozwiązań, wśród których na uwagę ogrzewanie podłogowe. Jego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu – cieplej jest przy stopach, chłodniej przy głowie i jest ona równomiernie oddawana na całej powierzchni, a ponadto nie przekracza ona temperatury ciała człowieka i jest zbliżona do temperatury powietrza.

Poprawna i profesjonalna instalacja

Jest to warunek sprawnego funkcjonowania ogrzewania podłogowego. Niezależnie od tego, czy pod posadzką ułożymy rury z wodą, czy elektryczne kable grzejne, kluczowe znaczenie ma tu projekt.

Zarówno jego wykonanie, jak i późniejszy montaż powinniśmy zlecić firmie, która ma w tej branży doświadczenie, takiej jak Szulc Serwis. Dobry fachowiec będzie w stanie doradzić nam optymalne dla nas materiały czy urządzenia grzewcze.

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego częstym problemem jest nieuwzględnienie dylatacji  lub ucinanie taśmy dylatacyjnej na poziomie wylewki i układanie płytek na stałe do ściany. Niewłaściwe wykonanie dylatacji skutkować może uszkodzeniem jastrychu, czyli podkładu podłogowego. Obwody grzewcze powinny być zaprojektowane w taki sposób, by nie przebiegały przez szczeliny dylatacyjne.

Warto pamiętać też o tym, że w przypadku instalacji mieszanej – takiej, w której część budynku ogrzewana jest instalacją podłogową, a część grzejnikami – występować będą różne opory. Oba systemy wymagać będą też innych temperatur zasilania.

Zasady planowania ogrzewania podłogowego

Poza kończeniu montażu instalacji ogrzewania podłogowego nie możemy dokonać w niej żadnych zmian. Jej położenie powinniśmy planować już na etapie budowy domu – przy projektowaniu musimy wziąć też pod uwagę późniejszą aranżację pomieszczeń. Uwzględnienie ogrzewania podłogowego na tak wczesnym etapie pozwoli uniknąć problemów z poziomem podłóg w pomieszczeniach z ogrzewaną podłogą i bez niej.

Ważnym elementem jest dobra izolacja podłogi. W większości przypadków wykorzystywana jest betonowa płyta grzewcza, w której zatopione są elementy grzejne, które pokrywane są wylewką cementową lub anhydrytową. Stosowane są jednak również systemy do podłóg drewnianych przeznaczone do montażu na sucho.

Pamiętać musimy też o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi przed utratą ciepła. Na wyrównanym podłożu ułożyć należy płyty izolacji termicznej z płyt styropianowych lub wełny mineralnej.

Decydując się na zastosowanie ogrzewania podłogowego, musimy wybrać między ogrzewaniem wodnym a elektrycznym. W przypadku tego drugiego rozwiązania musimy liczyć się z większymi kosztami użytkowania ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej. Mniejszy jest jednak koszt kabli lub mat grzejnych wykorzystywanych w tym systemie. Sprawdzi się ono wtedy, gdy ogrzewanie podłogowe planujemy zastosować w wybranych pomieszczeniach domu, jak kuchnia czy łazienka. Na większych powierzchniach lepiej sprawdzi się natomiast wodne ogrzewanie podłogowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz