Artykuł sponsorowany

Czy ogrzewanie kominkowe domu jest efektywne i opłacalne?

Czy ogrzewanie kominkowe domu jest efektywne i opłacalne?

Kominki cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza że coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu. Trzaskający ogień, przyjemne ciepło i nastrojowe oświetlenie są wyjątkowo cenione w zimowe wieczory. Kominek – skoro już jest – może być wykorzystany jako źródło centralnego ogrzewania. Czy taka instalacja jest opłacalna i w jakim stopniu zapewni komfort termiczny domu?

Kominek w roli jedynego ogrzewania domu

Kominkowe systemy grzewcze w domach jednorodzinnych nie są rzadkością. Nie należy ich jednak utożsamiać z klasyczną komorą w salonie, w której rozpala się ogień o poranku i podtrzymuje go przez cały dzień. Aby ciepło rozchodziło się po całym domu i docierało do wszystkich pomieszczeń, konieczna jest nie tylko odpowiednia konstrukcja, ale również system rurek i innych urządzeń, które wspomagają przepływ ogrzanego powietrza. Takie instalacje wykonuje między innymi firma Niko Kominki Tomasz Janas. Są one kosztowne, dlatego watro zastanowić się, czy inwestycja będzie opłacalna, a dom zostanie ogrzany do poziomu komfortu termicznego. Inną opcją jest także wybór kominka z tzw. płaszczem wodnym, w którym nośnikiem ciepła jest ogrzana przez płomienie woda. To skuteczniejsze i bardziej efektywne medium, ale sama instalacja wymaga dodatkowego doprowadzenia wody do kominka. Warto też wspomnieć, że budowa kominka do ogrzewania domu w systemie DGP wymaga zakupu komory o odpowiednich parametrach – wysokiej mocy nominalnej i sprawności.

Dobre i złe strony ogrzewania kominkowego

Jak każde rozwiązanie techniczne, tak i system DGP ma swoje plusy i minusy. Do jego zalet można zaliczyć:

  • stosunkowo niskie koszty ogrzewania w odniesieniu do innych systemów C.O.,
  • całkowitą niezależność od źródeł energii,
  • niemal zerową awaryjność, w przeciwieństwie do pieców centralnego ogrzewania,
  • fakt, że ewentualne awarie – jeśli wystąpią – nie stanowią zagrożenia dla domowników,
  • minimalną szkodliwość produktów spalania drewna,
  • połączenie walorów funkcjonalnych i estetycznych.

Oprócz wielu korzyści, jakie niesie ze sobą ogrzewanie kominkowe, ma ono również strony kilka wad. To m.in.:

  •  wysoki nakład pracy oraz stała kontrola w celu utrzymania ognia,
  • konieczność gromadzenia, magazynowania i przygotowywania opału,
  • wychłodzenie domu po wygaśnięciu kominka podczas wyjazdów,
  • zamarzanie wody w instalacji podczas dłuższych przerw w ogrzewaniu,
  • wysoki koszt wkładu kominkowego z płaszczem wodnym,
  • małe możliwości regulowania ilości dostarczanego ciepła.

Kominek tak, ale jako ogrzewanie dodatkowe

Analizując wszystkie plusy i minusy, można zauważyć, że ogrzewanie kominkowe to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które prowadzą regularny tryb życia. System sprawdza się przy stałej obecności przynajmniej jednego z domowników. Jest także bardziej efektywny w małych domach parterowych, w których nie trzeba instalować drogich wkładów o wysokiej wydajności. Ogrzewanie kominkowe jest doskonałym rozwiązaniem uzupełniającym, które można wykorzystywać równolegle z klasycznym piecem C.O. Zapewni ono odpowiedni klimat i pozwoli nieco obniżyć wysokość wydatków na ogrzewanie domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz