Ocieplenie poddasza – jak zrobić to dobrze?

Ocieplenie poddasza – jak zrobić to dobrze?

Pralnio-suszarnia, spiżarnia i składzik – jeszcze do niedawna takie funkcje spełniała w wielu domach jednorodzinnych jego ostatnia kondygnacja. Obecnie coraz częściej aranżuje się ją z pomieszczenia gospodarczego na pokój użytkowy. Aby tego dokonać, należy najpierw zdecydować się na ocieplenie poddasza. Pozwoli to przede wszystkim oszczędzić na ogrzewaniu. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym przeprowadzimy Cię przez izolacje strychu krok po kroku.  

Strony www Strony www

Ocieplanie poddasza – jaki materiał wybrać?

Czy wiesz, że jednym z najczęstszych utrapień domów jednorodzinnych jest tzw. zimne poddasze? Problem ten dotyka zarówno nowobudowanych budynków, jak i przestrzeni adaptowanych na cele mieszkalne. Wiąże się z trudnością uzyskania komfortowej temperatury powietrza na strychu. Można temu zapobiec poprzez właściwą izolację stropu. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko oszczędzasz na ogrzewaniu całego domu, ale i dbasz o ochronę środowiska. Ocieplenie ostatniej kondygnacji można zlecić specjalistycznej firmie lub wykonać samodzielnie.

Właściwa termoizolacja całego budynku mieszkalnego wpływa na komfort użytkowania i energooszczędność. Okazuje się, że dom najwięcej ciepła traci przez dach – szacuje się, że nawet 25% temperatury z wnętrza lokalu ucieka właśnie przez brak odpowiedniej izolacji połaci dachowych. Stąd też tak ważną rolę odgrywa ocieplenie poddasza użytkowego. Proces ten wymaga dobrania odpowiednich materiałów. Do wyboru jest kilka popularnych opcji, z których każda ma inne zalety i właściwości.  

Czym ocieplić poddasze? Oto najczęściej wykorzystywane w tym celu tworzywa:

  • Wełna mineralna

Izolacja strychu wełną mineralną to najpopularniejsza i wyjątkowo skuteczna metoda. Materiał jest bowiem wręcz stworzony do ocieplania ścian czy stropów. Jest lekki i elastyczny, dzięki czemu z łatwością można umieścić go w nawet najmniejszych szczelinach między krokwiami. Fachowcy wykorzystują zazwyczaj dwa rodzaje tworzywa: szklane i skalne. Oba nie przepuszczają pary wodnej i chronią przed hałasem.  

  • Pianka poliuretanowa

Jednym z najnowszych trendów na rynku budowlanym jest ocieplanie poddasza pianką poliuretanową. Materiał ten wykorzystuje się również do izolacji fundamentów. Wyjątkowo szybka aplikacja zachodzi przy wykorzystaniu metody natryskowej. Spryskany na powierzchnię preparat puchnie i dopasowuje się do podłoża. Tworzywo w porównaniu z wełną słabiej chłonie wilgoć, ale lepiej zatrzymuje ciepłe powietrze. Niestety wiąże się to zazwyczaj z dwa razy wyższą ceną.  

  • Włókno celulozowe

Choć ocieplanie poddasza włóknem celulozowym nie należy do najbardziej popularnych metod, to posiada wiele zalet. Jest to bowiem materiał w pełni naturalny, który wytwarzany jest z poddanej recyklingowi makulatury. Tworzywo podobnie jak wełna mineralna jest odporne na ogień, dobrze izoluje dźwięki oraz hałas i przede wszystkim dobrze zatrzymuje ciepło. Dodatkowo do aplikacji stosuje się metodę natryskową, która ułatwia cały proces i gwarantuje dużą dokładność.  

  • Styropian

Choć styropian wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne, to coraz rzadziej wykorzystuje się go do ocieplenia strychu (nadal często stosowany jest do izolacji całych budynków). Płyty wykonane z dwóch rodzajów materiału – szarego oraz białego, nie zapewniają dobrej izolacji akustycznej i są łatwopalne. Trudniej dopasować je do kształtu i powierzchni dachu niż w innych metodach. Kolejnym minusem jest również sam montaż.   

Ocieplanie strychu krok po kroku

Zastanawiasz się, kiedy należy wykonać ocieplanie poddasza? W przypadku nowych domów montaż materiałów zazwyczaj odbywa się po zakończeniu prac związanych z kryciem połaci dachowych. Jeżeli zaś wiąże się z ich zakładaniem lub zmianą, to warto wybrać na to okres bezdeszczowy. Sama izolacja strychu przebiega zazwyczaj w kolejnych krokach:

  1. Zmierzenie powierzchni poddasza;
  2. Zakup potrzebnych materiałów i narzędzi;
  3. Sprawdzenie stanu dachu (usuwanie pleśni i uszkodzeń oraz naprawa szczelności);
  4. Wentylacja strychu (wloty i wyloty powietrza w kalenicy, okapie lub pokryciu);
  5. Przygotowanie przestrzeni pod deskowaniem;
  6. Ułożenie folii paroprzepuszczalnej;
  7. Instalacja uchwytów do profili;
  8. Ocieplenie poddasza dwoma warstwami wełny;
  9. Uzupełnienie planowanych instalacji;
  10. Montaż stelaża pod pokrycie z płyt g-k;
  11. Instalacja stelaży folii paroizolacyjnej;
  12. Montaż pokrycia z płyt g-k;
  13. Szpachlowanie i wykończenie powierzchni.

ocieplanie dachu

Ile kosztuje ocieplenie strychu? Na wysokość kosztów wpływają wybrane rozwiązania i materiały. Ponadto w cenniku uwzględnia się również nakład pracy czy ilość zużytego tworzywa. Zwykle ceny wahają się od 50 do 150 zł za metr kwadratowy izolowanej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio wykonana termoizolacja poddasza może wiązać się z oszczędnościami – w przyszłości mniej wydamy na ogrzewanie domu.

Wiesz już, jak ocieplić poddasze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o budowlanych kwestiach, to sprawdź, jak wygląda i ile kosztuje wycena nieruchomości.   

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także